"Czyste Góry Czyste Szlaki"

Akcja ekologiczno - edukacyjna

17.09.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie pt. „Czyste Góry Czyste Szlaki”.  Jest to cykl akcji ekologiczno – edukacyjnych prowadzonych przez Klub Podróżników ŚRÓDZIEMIE z Krakowa. U nas prelekcję wygłosił pan Albin Marciniak – założyciel Klubu Podróżników, taternik i fotograf. Pan Albin opowiadał jak ważna jest:

-  segregacja śmieci;

- zgniatanie butelek i puszek, aby zmniejszyć ich objętość i wyrzucanie ich do właściwych pojemników;

- jak niebezpieczna może być puszka po konserwie pozostawiona na szlaku w górach, której zapach może zwabić niedźwiedzia i w konsekwencji być poważnym zagrożeniem dla jego życia (ostre krawędzie puszki mogą poważnie zranić pysk zwierzęcia);

- że wyrzucona jednorazowa reklamówka może „przemierzyć” tysiące kilometrów i zaśmiecać inne kraje, nie tylko nasze najbliższe otoczenie.

Prelegent zachęcał dzieci do uczestnictwa w konkursie „Czyste Góry Czyste Szlaki” organizowanym przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego i Przedsiębiorczości w Tenczynku przy współpracy z Klubem Podróżników w Krakowie, a finansowany przez WFOŚiGW w Krakowie.

Zachęcał również, aby dzieci dbały o przyrodę i czystość na górskich szlakach, ale na początek, żeby zaczęły od najbliższego sobie otoczenia, czyli od swoich domów, podwórek i lasów w swojej miejscowości.

 

„Nasze góry, nasza sprawa,

dbamy o nasz świat”

                                                                                              Opracowała M. Potoczek
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl