KOLEJNA DOTACJA DLA SZKOŁY W RAMACH PROJEKTU MATEMATYCZNEGO MPOTĘGA

Matematycznie i do tego pysznie!

Szkoła w Rdziostowie otrzymała kolejne dofinansowanie w kwocie 5 000 zł na realizację matematycznego projektu "Matematycznie - czyli informatycznie, fantastycznie", w ramach konkursu grantowego mPotęga, którego autorką jest pani Agata Stężowska. Projekt jest skierowany do grupy uczniów z klas IV - VI i będzie realizowany w okresie wrzesień - grudzień 2019r.

Celem projektu będzie współtworzenie strony internetowej o treściach matematycznych. Na takiej stronie wykorzystamy wiadomości z różnorodnych dziedzin matematyki odpowiednich dla danej klasy. Przygotujemy łamigłówki, zagadki i uzupełnianki matematyczne wykonane za pomocą pakietu HOT POTATOS stworzonego przez Zespół Badawczo-Rozwojowy Centrum Komputerów i Mediów Humanistycznego Uniwersytetu Victoria. Nasza strona będzie wirtualną formą przekazywania wiadomości w formie matematycznego bloga, którego rozpowszechnimy za pomocą strony internetowej naszej szkoły. Na tej stronie będą się również pojawiały programy w języku Scratch rozwijające wiadomości matematyczne i pomagające uczniom w utrwalaniu wiadomości.

Uczniowie swoje autorskie pomysły HOT Potatos, skrypty programu Scratch i prezentacje multimedialne z procesu ich powstawania będą mogli zaprezentować na akademii podsumowującej projekt „mPotęga”. Będziemy szukać inspiracji na tworzenie własnych pomysłów. W ramach projektu odbyło by się spotkanie kulinarne na którym uczniowie oprócz rozwiązywania zadań z objętości, wag poszczególnych produktów, mieli by okazję spróbować swoich możliwości cukierniczych czego efektem końcowym były by słodkie ciasteczka w kształcie figur geometrycznych. Na zajęciach plastyczno – manualnych wykorzystamy tangramy do przygotowania kartek okolicznościowych. Za pomocą qullingu rozwiniemy zmysł myślenia abstrakcyjnego, przestrzennego i symetrycznego.

Do wspólnej rywalizacji zaprosimy uczniów ze szkół w Świniarsku i w Chełmcu. W ramach eliminacji szkolnych uczniowie napiszą test (w trzech kategoriach wiekowych – klasy IV, V, i VI), który wyłoni po dwóch zwycięzców z każdej klasy. Zaprosimy ich na finał w formie konkursu „Postaw na matematykę”. Drużyna, która zbierze największą kwotę wirtualnych pieniędzy w finale – wygra oraz otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W dniu 4 października 2019r. uczniowie pod opieką pani Agaty Stężowskiej spełniali swoje marzenia kulinarne, realizując kolejne zadanie projektowe. Na koniec tygodnia upiekli przepyszne gofry, których zapach roznosił się po całej szkole.

Pomysł doczekał się realizacji. I to jakiej? Od początku do końca samodzielnie wykonanej przez uczniów. Praca została podzielona na zespoły, każdy miał swoje zadanie. Na początku składniki zostały odważone na wadze kuchennej i precyzyjnie przekazane do grupy „mieszaniowej” aby połączyć je w puszyste ciasto do gofrów. Gofrownice poszły w ruch, a z nich złociste okienka trafiały do dekoratorów. Pachnące trójkąty, kwadraty i prostokąty zwabiły starszych kolegów na degustację. Ilu cukierników tyle pomysłów na ozdabianie – gorfy z dżemem, polewami, bitą śmietaną, cukierkami, kolorowymi owocami i rozpuszczoną czekoladą znikały w mgnieniu oka. Zabawa była wspaniała, efekt zaskakujący tylko jakby ciągle za mało – wszystko co dobre szybko się kończy. To oznacza tylko dobry początek kulinarnych podbojów matematycznych w kuchni.
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl