NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Lekcja historii

102 lata Niepodległej Polski

11 listopada 1918r. po 123 latach niewoli spełniły się marzenia wszystkich Polaków. Po I wojnie światowej w 1918r., w której walczyły państwa rozbiorowe, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie determinacja świadomego swoich celów narodu.

Po  długich i ciężkich latach zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, a których często spotykały z tego powodu surowe kary i represje. Byli szykanowani,  prześladowani, a nierzadko za Niepodległą Polskę w sercu oddawali swoje życie. Należy jednak pamiętać również o tym, że postawą patriotyczną wykazywali się również Polacy na emigracji, którzy wytrwale kultywowali polskość, pamiętając o historii i kulturze naszego państwa.

11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem oraz przejął część kompetencji przywódczych, uruchamiając niełatwy proces budowy państwa. Trzy dni później został Naczelnikiem Państwa Polskiego.

11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej w 1945r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

mgr Agnieszka Gałda

nauczyciel historii

 
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie