NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

A gdy wolności przyszedł czas ... 1918

10 listopada 2021 r.  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed częścią artystyczną głos zabrała pani Dyrektor Urszula Łabuda, która powitała wszystkich zgromadzonych. Na wspólne patriotyczne śpiewanie przybyli: członkowie Koła Gospodyń Wiejskich im. Marii Sopaty w Rdziostowie na czele z panią Jadwigą Marciniak - prezesem koła oraz pani Natalia Peciak - przewodnicząca Rady Rodziców. Gościem honorowym była pani  Aleksandra Potoczek –członek  Związku Sybiraków w Nowym Sączu i tym samym najmłodsza Sybiraczka.

Następnie uczniowie klas IV – VIII zaprezentowali lekcję historii, której myślą przewodnią było ukazanie dążeń niepodległościowych Polaków oraz przedstawienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z walką o niepodległość naszego kraju. Podczas uroczystości uczniowie zaśpiewali pieśni o tematyce patriotycznej m.in. „My Pierwsza Brygada” – ulubiony utwór Marszałka Piłsudskiego oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Po występie głos zabrała pani Aleksandra Potoczek, która podzieliła się z uczniami swoimi bolesnymi wspomnieniami z pobytu na „nieludzkiej ziemi”. Ta żywa lekcja historii na pewno pozostanie uczniom w pamięci. Akademię przygotowała pani Agnieszka Gałda.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu", o godzinie 11.11 w murach naszej szkoły rozległ się „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszyscy nauczyciele i uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości. Wykonano biało – czerwone flagi, które ozdobiły sale lekcyjne oraz przepiękne kotyliony w barwach narodowych, które w tym dniu przypięto do odświętnych strojów. W ten sposób uczciliśmy pamięć o tych, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

Tel. 18 548 0 470
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie