Aktualności | Szkoła | Nauczyciele | Rodzice | Projekty | Uczniowie | Regionalizm | Nagrody MEN |
1 marca po raz dziesiąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione w 2011r. i jest poświęcone bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W ten dzień składamy hołd żołnierzom tzw. „drugiej konspiracji”, którzy za marzenia o wolnym kraju zapłacili najwyższą cenę - własne życie.
Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1944 – 1963 wierni złożonej przysiędze walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę. Stawiali czynny opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Za swoją działalność byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie lub łagry.
Według danych Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, a ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie jest znana liczba osób zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych.
Żołnierze Niezłomni skazani zostali przez władze komunistyczne na niepamięć. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach. Niektóre z nich już udało się odnaleźć, lecz wiele jeszcze pozostaje nieodkrytych.
Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Pisali o nich także wybitni poeci:
Zbigniew Herbert „Wilki”
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.
Przegrali bój we własnym domu
Kędy zawiewał sypki śnieg
Nie było komu z łap wyjmować cierni
I gładzić ich zmierzwioną sierść.
Nie opłakała ich Elektra
Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
We własnym domu wiecznie konać
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.
Opracowanie: mgr Agnieszka Gałda
nauczyciel historii
Szybki Kontakt:
Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie
Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice
Tel. 18 548 0 470
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl
Powiat nowosądecki
Województwo małopolskie