OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" Mikołaj Rej

21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego i w związku z nim w naszej szkole, przez ostatni tydzień, zorganizowanych zostało wiele przedsięwzięć, które miały na celu popularyzację języka polskiego. W różne działania włączeni zostali zarówno młodsi jak i starsi uczniowie, a na szkolnym korytarzu zawisł napis:

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"  Mikołaj Rej.


Dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się rymowanek, które przygotowała dla nich wychowawczyni. Klasy I-III wzięły udział w Konkursie Pięknego Czytania, pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki, a wszyscy "łamali" sobie języki ucząc się różnych trudnych rymowanek podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, czy też  wypełniając test  na zajęciach komputerowych.

Uczniowie z klasy III wzięli udział w quizach i grach polonistycznych on-line, zamieszczonych na platformie edukacyjnej Genially oraz LearnigApps, podczas których mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ortografii, gramatyki oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej. Czytali również rozmaite łamańce językowe o różnych poziomach zaawansowania.

Na zajęciach dodatkowych z języka polskiego uczniowie dowiedzieli się, co to są regionalizmy. Podczas pracy na tabletach tworzyli własne kody QR z polskimi przysłowiami, a przy pomocy aplikacji na telefonie – skanera kodów QR, rozkodowywali je i wyjaśniali ich znaczenie.

Uczniowie klasy IV, podczas lekcji języka polskiego, stworzyli graficzne rysunki różnych związków frazeologicznych, które następnie zawisły na szkolnym korytarzu, by inni uczniowie i rodzice mogli również odgadnąć o jaki związek chodzi. Młodzi aktorzy - piątoklasiści, przygotowali inscenizację mitu pt. "Demeter i Kora", którą zagrali dla młodszych kolegów z "zerówki" i klasy I. Pisarze - szóstoklasiści - stworzyli książeczkę z opowiadaniami fantastycznonaukowymi pt. "Klony", a inspiracją do napisania takich tekstów była lektura "Cyberiada", którą uczniowie niedawno omawiali. Natomiast uczniowie klasy VII wzięli udział w maratonie czytania "Zemsty". 

Wszyscy uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym, który polegał na pięknym wykaligrafowaniu fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Natomiast chętne osoby, wprawne w znajomości zasad ortograficznych, spróbowały swoich sił w napisaniu dyktanda, które przeprowadzono w dwóch kategoriach: klas IV - VI i VII- VIII.

Piątek był dniem finałowym. Nawet podczas lekcji wychowania fizycznego uczniowie mieli  polonistyczną rozgrzewkę. Bawili się w ortograficzną sztafetę, która polegała na odgadnięciu poprawnej pisowni wyrazu. Uczeń, który prawidłowo odpowiedział jak należy zapisać dany wyraz miał do pokonania pewną odległość tylko raz, natomiast jeśli ktoś udzielił nieprawidłowej odpowiedzi musiał dystans przebiec dwa razy. Wygrywała drużyna, która rozwiązała wszystkie wyrazy w krótszym czasie.

W tym dniu także chętni uczniowie mogli przyjść do biblioteki szkolnej i pochwalić się umiejętnością recytowania z pamięci następującego łamańca językowego:

Było sobie trzech Japońców: Jachce, Jachce Drachce, Jachce Drachce Drachcedroni.
Były sobie trzy Japonki: Cepka, Cepka Drepka, Cepka Drepka Rompomponi.
Poznali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Pokochali i pobrali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Mieli dzieci: Jachce z Cepką mieli Szacha, Jachce Drachce z Cepką Drepką mieli Szacha Szarszaracha, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi mieli Szacha Szarszaracha Fudżi Fajkę. Kto powtórzy całą bajkę?

Młodsi uczniowie z klas I - III mieli trochę łatwiejsze zadanie. Chętnych do recytacji było bardzo dużo i większość uczniów poradziła sobie z rymowankami bez błędów.

Podczas apelu pani Dyrektor Urszula Łabuda i polonistka pani Maria Rak podsumowały wszystkie działania podejmowane w ramach Tygodnia Języka Ojczystego i wręczyły nagrody zwycięzcom konkursów.




Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

Tel. 18 548 0 470
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie