PODSUMOWANIE PROJEKTU "POLSKI ZŁOTY MA STO LAT!"

Prezentacja prac uczniów

28 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu  pn. „Polski ZŁOTY ma sto lat!”.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pani dyrektor Urszula Łabuda, ksiądz Tadeusz Celusta Proboszcz parafii w Marcinkowicach, pani Dorota Mirek Przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele oraz uczestnicy projektu wraz z rodzicami.

Uczniowie,  podzieleni na cztery grupy zaprezentowali efekty trzymiesięcznej pracy w projekcie. Każda grupa zaprezentowała swoją grę przygotowaną w aplikacji internetowej, w którą zagrali pozostali członkowie projektu. Podczas rywalizacji liczono punkty i wyłoniono drużynę zwycięską każdej rundy. Po turnieju wiedzy przyszedł czas na  inscenizację pt. „Korowód sławnych Polaków”. W przedstawieniu zaprezentowano wizerunki znanych Polaków, których działalność doprowadziła do rozwoju i rozsławienia Polski w wielu dziedzinach życia.

Po zaprezentowaniu efektów swojej pracy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział i zaangażowanie na rzecz projektu. Podczas trwania uroczystości wszyscy goście mieli okazję zapoznać się z kroniką pt. „Polski Złoty ma sto lat!”, która opracowana została przez uczestników projektu. Ostatnim akcentem uroczystego podsumowania był wykwinty poczęstunek, na który zaproszono wszystkich gości, a także wszystkich członków projektu.

Projekt pn. „Polski ZŁOTY ma sto lat!” był realizowany w naszej szkole od 2 grudnia 2019 r. w ramach programu edukacji ekonomicznej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Do udziału w projekcie zgłosiło się 25 uczniów z klas IV-VII. Podczas realizacji projektu zaplanowano wiele różnorodnych działań. Pierwszym przedsięwzięciem był bezpłatny, dwudniowy wyjazd do Warszawy w dniach 12-13 grudnia 2019 r. W ramach wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Był sobie pieniądz” oraz „Pieniądz. Mały przedmiot – wielka historia”, które odbyły się w Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka  NBP. Uczestnicy  podziwiali także  wybitne dzieła sławnych twórców w ramach lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Zwiedzali pełne przepychu komnaty Zamku Królewskiego oraz mieli okazję usiąść na trybunach Stadionu Narodowego.

Na zajęciach pozalekcyjnych w szkole uczestnicy pracowali w czterech grupach. Każda z grup miała opracować jeden rozdział kroniki, której nadano taki sam tytuł jaki nosi projekt - „Polski Złoty ma sto lat!”. Cztery rozdziały dotyczyć miały stuletniej historii Złotego - od 1919 r. do 2019 r. (rozdział I: Historia polskiego złotego w okresie międzywojennym, rozdział II: Losy polskiego złotego w okresie II wojny światowej i okupacji, rozdział III: Polski Złoty w PRL, rozdział IV: Dzieje Złotego od transformacji ustrojowej do czasów współczesnych).

Zwieńczeniem tego zadania było powstanie historiografii Złotego, która opatrzona została kopiami banknotów i monet pojawiających się w minionym stuleciu w Polsce. Ponadto każda drużyna przygotowała grę w aplikacji internetowej, która dotyczyła historii polskiego pieniądza. Wybrani uczniowie przygotowywali inscenizację, wcielając się w rolę sławnych Polaków m.in. Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, których wizerunki pojawiły się na banknotach w okresie PRL oraz Jana III Sobieskiego, którego postać widnieje na obecnym 500 złotowym banknocie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w projekcie oraz zachęcamy do dalszej aktywności w tego typu przedsięwzięciach!

Projekt koordynowała mgr Agnieszka Gałda
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie