WYCIECZKA - PIELGRZYMKA DO KRAKOWA PO ŚLADACH ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Poznajemy życie niezwykłego człowieka.

W sobotę 27 października 2018 roku dziewiętnastu uczniów z naszej szkoły, z klas III- VI pod opieką pań: Ireny Szajewskiej i Marty Gródek- Piotrowskiej uczestniczyło w całodniowej pielgrzymce do Krakowa, drugiego miasta w Polsce po Wadowicach, związanego z Karolem Wojtyłą - Świętym Janem Pawłem II. Po przyjeździe do Krakowa i spotkaniu z panią przewodnik, pierwszym zaplanowanym punktem było zwiedzenie Katedry Wawelskiej, Dzwonu Zygmunta, a także Krypty św. Leonarda, w której Karol Wojtyła 2 listopada 1946 roku odprawił Mszę św. Prymicyjną.

Następnie udaliśmy się ulicą Kanoniczą pod okno papieskie na Franciszkańskiej. Po drodze pani przewodnik wskazała uczestnikom miejsca związane z Karolem Wojtyłą, który w Krakowie mieszkał w latach 1938 - 1979 roku z małymi przerwami, kiedy studiował w Rzymie, pracował jako wikary w podkrakowskiej parafii Niegowić i opuszczał królewskie miasto z powodu wykładów na KUL-u czy wyjazdów na urlop. Na ulicy Franciszkańskiej mogliśmy zobaczyć nowe okno papieskie zamontowane z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pałac biskupi, w którym mieszkał i pracował jako biskup, arcybiskup i kardynał do pamiętnego konklawe. W bazylice Ojców Franciszkanów ławkę,  w której bardzo często się modlił, polichromię i witraże, a w szczególności witraż Boga Ojca zaprojektowane i wykonane  przez Stanisława Wyspiańskiego. Następnie ulicą Bracką udaliśmy się na krakowski rynek, by przyjrzeć się kościołowi Mariackiemu, wysłuchać hejnału i zakupić pamiątki. Pani przewodnik pokazała nam jeszcze ulicę Floriańską i kościół św. Floriana, w którym Karol Wojtyła pracował jako kapłan. Następnie z rynku udaliśmy się pod Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegiatę św. Anny, by dotrzeć na parking nad Wisłą gdzie czekał na nas bus. Po drodze wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści pani przewodnik związanych z Tym wielkim Człowiekiem.  Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie między innymi uczestnicy wyprawy w dolnym kościele mogli zobaczyć płytę z grobu świętego Jana Pawła II przywiezioną z Rzymu, ucałować i pomodlić się przy relikwiach, a także w górnym kościele zobaczyć sutannę papieża, w której był na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku w dniu zamachu na Jego życie. Mogli także podziwiać przepiękne  mozaiki  wykonane przez o. Marko Iwana Rupnika SJ.

Przy sanktuarium zwiedziliśmy także Muzeum poświęcone Św. Janowi Pawłowi II, jego życiu i pontyfikatowi oraz stała wystawę Kopii Całunu Turyńskiego.  Po tak intensywnym i bogatym w liczne wrażenia dniu powróciliśmy do Rdziostowa.
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl