WYJAZD DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE I MIASTA KRAKOWA

Żywa lekcja historii w ważnych historycznie zabytkach Polski w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę"

9 października 2020 roku grupa 25 uczniów z klas IV-VI wraz z opiekunami: p. Edytą Jurczak-Błaszczyk, p. Urszulą Łabudą oraz p. Agatą Stężowską, wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce oraz do miasta Krakowa. Zwiedzali tam zabytki, które każdy uczeń powinien odwiedzić. Wyjazd ten został zorganizowany w związku z udziałem szkoły w projekcie pn. „Odkrywam Małopolskę” w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej. 70 % kosztów realizacji projektu pokryło Województwo Małopolskie a 30 % stanowił wkład finansowy rodziców uczniów.

Uczniowie na początek mieli możliwość poznać historię wydobywania soli na terenie Polski, legendę o św. Kindze, zapoznać się z kunsztem żłobienia korytarzy solnych, poznać warunki i metody pracy górników. Dowiedzieli się także, jaką wartość miała sól w zamierzchłych czasach oraz jaką pozycję handlową dała ona ówczesnym właścicielom. Pan przewodnik z wielką pasją przekazał informacje podczas zwiedzania, a nasi uczniowie mogli wykorzystać ją w późniejszym czasie, gdyż po przejechaniu z Wieliczki do Krakowa, oglądać mogli Gród Kraka i przecinającą go Wisłę ze Smokiem Wawelskim wyłaniającym się pod murami Wawelu. Uczniowie zachwycili się majestatem Zamku Królewskiego. Podczas zwiedzania Katedry dowiedzieli się wielu ciekawostek o panujących królach, dynastiach i rodach. Sami także ochoczo odpowiadali na pytania, ukazując swoją wiedzę z zakresu historii Polski. Po zakończonym zwiedzaniu uczniowie weszli na wieżę, gdzie zobaczyć mogli Dzwon Zygmunta, poznali jego historię i podziwiali panoramę Krakowa.

Opuszczając dziedziniec i mury Wawelu uczniowie udali się na spacer po Krakowie, gdzie przewodnik omawiał ważne historycznie miejsca i budowle, a także handel, jaki miał miejsce na rynku. Spacer ten zakończył się na Placu Matejki, gdzie czekał na nich obiad. Uczniowie mieli możliwość odpocząć i nabrać sił przed ostatnią ważną atrakcją – zwiedzaniem Podziemi Rynku w Krakowie. Po wejściu pod ziemię, oczom uczniów ukazał się świat z przed wieków w otoczeniu nowoczesnego sprzętu multimedialnego, który dawał obraz życia krakowian z dawnych lat. Dowiedzieli się, jakimi towarami handlowano w Sukiennicach, jak płacono oraz co produkowano w okolicach centrum miasta. Sami również dzielili się zdobyta wcześniej wiedzą, a także mieli możliwość samodzielnie się zważyć przy użyciu dawnych, nieużywanych dziś jednostek miary.

Uczniowie zadowoleni i zauroczeni Polską z dawnych wieków wrócili do domów, wymieniając się wrażeniami w autobusie.


 
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie