ZIELONA SZKOŁA 2017

Relacja z pobytu

W dniach 2 - 12 czerwca 2017r. grupa uczniów z naszej szkoły przebywała na Zielonej Szkole w Stegnie.

W pierwszym dniu pobytu w godzinach porannych zwiedzaliśmy średniowieczne zabytki Torunia, które zostały wpisane na światowa listę UNESCO: Dwór Artusa, Kościół Świętego Ducha, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kamienicę pod Gwiazdą.  Uczniowie mogli zobaczyć pomnik słynnego polskiego astronoma, dom w którym się urodził oraz miejsce, w którym został ochrzczony - Katedrę Świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. W tamtejszym kościele mogliśmy wspiąć się na wieżę, z której podziwialiśmy panoramę miasta i okolicy. Zwiedzanie zakończyliśmy oglądaniem spichlerzy miejskich i murów obronnych wraz z Krzywą Wieżą, a także zakupem pamiątek.

Z Torunia pojechaliśmy bezpośrednio do miejsca noclegowego w Ośrodku Wypoczynkowym Koral w Stegnie. Po zjedzeniu smacznego posiłku i zakwaterowaniu udaliśmy się na powitanie z Bałtykiem. 

W drugim dniu po śniadaniu wyjechaliśmy do Sopotu. Tam w kościele Garnizonowym p.w. Świętego Jerzego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po niej przeszliśmy najsłynniejszym polskim deptakiem gdzie mogliśmy podziwiać Krzywy Dom, Dom Zdrojowy i zabytkową Latarnię Morską. Po krótkiej przerwie na spożycie posiłku i zakup pamiątek przeszliśmy po najdłuższym drewnianym molo świata, z którego mogliśmy podziwiać nasze piękne, polskie morze i słynny Grand Hotel, który gościł wielkie osobistości. Później udaliśmy się do Gdyni, aby zwiedzić i podziwiać okazy fauny i flory znajdujące się  w  Akwarium Morskim. W drodze powrotnej do Stegny, przy nabrzeżu mogliśmy także podziwiać muzealne okręty: ORP „Błyskawicę” i „Dar Pomorza”.

Poniedziałek spędziliśmy na plaży przy pięknej, słonecznej pogodzie. Dla uczniów, którzy pierwszy raz przybyli nad morze zorganizowano Chrzest Morski. Każdy z uczestników musiał przejść szereg  prób: przejść na kolanach po szyszkach, zjeść cytrynę, pocałować  posypaną pieprzem rękę królowej mórz Prozerpiny i wytrzymać temperaturę wody morskiej, aby otrzymać certyfikat z nadanym przez króla Neptuna imieniem. Dzień zakończyliśmy dyskoteką integrującą dzieci z wszystkich szkół biorących udział
w wyjeździe.

W czwartym dniu udaliśmy się do miejscowości Buczyniec, gdzie znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Tam odbyliśmy rejs statkiem po kanale, na którym znajdują się unikatowe pochylnie. Jest to obecnie jedyne takie czynne miejsce na świecie. Trasa liczy sobie 9,6 km i obejmuje pięć pochylni z różnicą wysokości ok. 100 m. Przeprawa została zbudowana 150 lat temu, aby ułatwić transport drewna sosnowego. Po wprowadzeniu transportu kolejowego, żegluga elbląska stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Pięćdziesięciotonowy statek liczący sobie już 50 lat porusza się raz po wodzie, a raz po lądzie. Po zakończonym rejsie obejrzeliśmy zbiory Muzeum Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i krótki film na temat historii tego przedsięwzięcia.

Później udaliśmy się do Elbląga, który bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. Pod przewodnictwem pana Roberta Cempy mogliśmy zwiedzić odbudowywaną elbląską starówkę oraz Katedrę p.w. Świętego Mikołaja Biskupa, gdzie podziwialiśmy średniowieczne zabytki. Uczestnicy mieli także możliwość podziwiania krajobrazu Żuław Wiślanych z wieży katedry. Resztę dnia spędziliśmy na grach i zabawach integracyjnych oraz wspólnym grillowaniu.

W środę udaliśmy się do Twierdzy Wisłoujście, która stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obejrzeliśmy siedemnastowieczne koszary, budynki oficerów, bastiony, a potem wspięliśmy się na najstarszą na Pomorzu latarnię morską. Podziwialiśmy także przepiękny widok na ujście Wisły.

Kolejnym punktem programu było Westerplatte – miejsce ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku. Mogliśmy tam zobaczyć potężny napis ku przestrodze dla kolejnych pokoleń  "NIGDY WIĘCEJ WOJNY", pomnik upamiętniający bohaterskie walki pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego oraz pamiątkową tablicę ze spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku. 

Następnie autokarem udaliśmy się do Gdańska. Tam zobaczyliśmy Bramę Zieloną, Długi Targ, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Starego Miasta, kościół Najświętszej Maryi Panny i Złotą Bramę. Podczas zwiedzania kościoła św. Mikołaja, mogliśmy podziwiać zabytki, które ocalały przed zniszczeniami wojennymi.             Głodni i zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do Stegny na obiadokolację i nocleg. Wieczorem udaliśmy się na podziwianie niepowtarzalnego zachodu słońca nad Bałtykiem, aby następnego dnia, bardzo wczesnym porankiem udać się na jego wschód.

W czwartek udaliśmy się na plażę by uczestniczyć w konkursie rzeźb na piasku. W grupach dzieci wykonywali: zamki, wulkan i aligatora Edka, który zajął I miejsce.             Po obiedzie nad morzem odbyły się  zawody sportowe w formie toru przeszkód. Było bardzo dużo pozytywnych emocji, tym bardziej, że finalnie drużyna  z naszej szkoły wywalczyła I miejsce.  

W piątek pojechaliśmy do Kartuz - stolicy Kaszub. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie, w którym przewodniczka nie tylko ciekawie opowiadała o kulturze i tradycjach mieszkańców tych okolic, ale i zaśpiewała alfabet kaszubski. Następnie udaliśmy się do nieistniejącego już klasztoru Kartuzów. Nasz przewodnik pan Robert Cempa opowiedział nam, że reguła Kartuzów jest jedną z najcięższych reguł zakonnych, bo mieszkający w eremach bracia w ogóle nie mogą rozmawiać z innymi ludźmi, a ich jedyny kontakt słowny to wspólna modlitwa. Nazwa tej miejscowości pochodzi od tego zakonu.

Z Kartuz udaliśmy się do Kościerzyna, aby wspiąć się na najwyższe wzniesienie Pomorza – Wieżycę. Wspinaczka okazała się zwykłym spacerem. Atrakcją Wieżycy jest wieża widokowa, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kaszub.

Po powrocie do Stegny korzystaliśmy z pięknej pogody, kąpiąc się w basenie na terenie ośrodka i integrując się z koleżankami i kolegami z innych szkół. Wieczorem nastąpiło podsumowanie wszystkich konkursów i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.

Ostatniego dnia pobytu w tym uroczym miejscu udaliśmy się nad morze, by się z nim pożegnać. Po powrocie do ośrodka spakowaliśmy bagaże i po obiedzie wyjechaliśmy do Malborka. Tam zwiedzaliśmy największy na świecie Zamek Krzyżacki zbudowany z około 50 milionów cegieł. Mogliśmy także podziwiać przepiękną wystawę bursztynów i wykonane z nich akcesoria, jak również zbiory broni i broni rycerskich z różnych epok. Obejrzeliśmy także zakonną kuchnię, piekarnię, refektarz oraz zamkową kaplicę gdzie zachowały się fragmenty fresków.

Po kupieniu pamiątek, pełni wrażeń z pobytu na "Zielonej Szkole", udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

 

              
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

tel. fax. 18-443-00-64
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl