WISŁA - 2012 rok

 

W dniach 19-22 czerwca 2012 r. 25 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami przebywało na obozie sportowym w Beskidzie Śląskim w Wiśle w ramach „Zielonej Szkoły”. W pierwszym dniu,  po trudach podróży czekała na uczniów orzeźwiająca kąpiel w basenie w Ośrodku Sportowym START Polskiego Sportu Niepełnosprawnych, który był bazą noclegową podczas naszego wyjazdu. Tego dnia zwiedziliśmy także centrum miasta.
Drugiego dnia udaliśmy się do Parku Wodnego Tropikana w Hotelu Gołębiewski, gdzie również zjedliśmy obiad.  Następnie udaliśmy się do Ustronia, aby zwiedzić Park Leśny, w którym obejrzeliśmy pokaz lotu ptaków drapieżnych. Na Równicy zobaczyliśmy bardzo oryginalną Restaurację  " Koliba pod Czarcim Kopytem" a potem mieliśmy czas na zjeżdżanie na torze saneczkowym w Parku Rozrywki. Wieczorem uczniowie mieli zorganizowane ognisko, na którym gościli Młodzieżową Kadrę Narodową Mężczyzn Polskiego Związku Bokserskiego z trenerem Zbigniewem Raubo na czele.
Dnia trzeciego wyjechaliśmy kolejką linową na Górę Czantoria. Tam zwiedziliśmy Sokolarnię i dowiedzieliśmy się bardzo dużo o pracy sokolników. Potem mieliśmy czas na rozrywkę na torze saneczkowym. W tym dniu zwiedziliśmy również  Galerię Sportowych Trofeów Adama Małysza. Po południu były zajęcia na basenie, zawody sportowe i gry zespołowe, a po kolacji  dyskoteka. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy Skocznię im. Adama Małysza w Wiśle - Malince. Ku naszemu zaskoczeniu na skoczni odbywał się trening Kadry Narodowej Skoczków pod czujnym okiem trenera Łukasza Kruczka. Nasi uczniowie otrzymali  autografy od skoczków Kamila Stocha i Piotra Żyły. Kierownikiem obozu była pani Urszula Łabuda, a opiekunami panie Marta Podobińska i Marta Gródek – Piotrowska oraz pan Grzegorz Bączek. Organizacja wyjazdu odbyła się dzięki dotacji z Gminy Chełmiec ze środków na realizację zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywaniu problemów alkoholowych, wpłatom rodziców, a także dzięki dofinansowaniu Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz innych sponsorów.

 

 

USTROŃ k. Wisły - 2013 rok

 

W dniach 26-27 września 2013 r. odbył się Międzypokoleniowy Rajd do Ustronia w ramach projektu "Bądźmy aktywni razem". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas V i VI pod opieką pani Marii Rak i pana Grzegorza Bączka. Oprócz naszej szkoły w wycieczce uczestniczyli także piątoklasiści z Grybowa oraz seniorzy z Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku W ciągu tych dwóch dni spacerowaliśmy po szlakach górskich na Równicę i Czantorię. Wieczorem drużyny złożone z uczniów i seniorów rywalizowały w konkursie wiedzy o Beskidzie Śląskim. Potem wszyscy wspólnie bawiliśmy się przy dźwiękach kapeli góralskiej. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie "Korzenie i Skrzydła"  w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu.

 

WISŁA - 2016 rok

 

W dniach od 6-9 czerwca 2016 r. uczniowie z klas II- VI naszej szkoły przebywali na Obozie Sportowym w Wiśle, w Beskidzie Śląskim. W drodze do Wisły, pierwszego dnia,  cała grupa udała się do Zatoru obok Oświęcimia, by przez trzy godziny pobyć w największym w Polsce Parku Rozrywki EnergyLandia, by skorzystać z m.in.: RMF Dragon Roller Coaster, Roller Coaster Mayan, Allantis, Energuś, Jeep Safarii i wiele innych. Po posiłku cała grupa udała się do Inwałdu, gdzie mogliśmy wziąć udział w „podróży dookoła świata”, podziwiając ponad 60 miniaturowych budowli z całego świata - nie przekraczając granic państw, a nawet kontynentów.  Po zwiedzeniu tej części ekspozycji uczestnicy udali się na seans filmowy do kina 5D, a także indywidualnie podziwiać wystawę Tutenchamon, Egipt Horror Show czy też przepiękne miniatury zabytków kultury i dziedzictwa narodowego z naszego kraju. Pełni wrażeń udaliśmy się do Wisły, do Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich Start - miejsca naszego zakwaterowania na czas pobytu.
Drugiego dnia wyruszyliśmy do Hotelu Gołębiewski, by skorzystać z różnorakich atrakcji wodnych w kompleksie hotelowych basenów. Później udaliśmy się na krótki odpoczynek w hotelowej kawiarni i na „królewski obiad” do Czerwonej Restauracji. Kolejnym punktem planu dnia był wyjazd do Ustronia, dzielnicy Zawodzie, do Leśnego Parku Niespodzianek, aby wziąć udział w pokazie lotów ptaków drapieżnych, obejrzeć sokolarnie i sowiarnie, a także podziwiać i karmić zwierzęta. Ostatnią atrakcją dnia była piesza wycieczka na wzniesienie zwane Równicą, aby tam jeszcze miło spędzić czas podziwiając przepiękne krajobrazy Beskidu Śląskiego i pojeździć na specjalnym torze saneczkowym. Po kolacji udaliśmy się na kolację i zwiedzanie miasteczka, a następnie na zajęcia sportowe, na obiektach ośrodka.
Trzeciego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Bielska- Białej, aby zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych i poznać historię powstania przygód ulubionych bajek naszego dzieciństwa: Bolka i Lolka i Reksia. Następnie udaliśmy się na rynek miasta, przechodząc obok Katedry św. Mikołaja, by tam skosztować lodów i innych smacznych deserów. W drodze powrotnej do Wisły zatrzymaliśmy się obok skoczni narciarskiej gdzie przed laty trenował i skakał nasz wybitny sportowiec, pochodzący z Wisły Adam Małysz, a obecnie czynią to jego następcy. Chętni uczniowie mogli także zwiedzić Muzeum poświęcone naszemu Mistrzowi. Po obiedzie cała grupa pojechała do Ustronia - Polany, aby kolejką linową Czantoria wspiąć się na 851 m n.p.m. by po raz kolejny móc podziwiać piękno otaczającej nas przyrody Beskidu Śląskiego . Obok górnej stacji kolejki znajduje się Sokolarnia –Ptaki drapieżne, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z bogatą tradycją sokolnictwa, a także wysłuchać ciekawej prelekcji na temat układania ptaków do łowów. Chętni mogli pozjeżdżać sobie również na saneczkach.  Po chwili odpoczynku uczestnicy udali się na zajęcia rekreacyjne na basenie znajdującym się w obiekcie, a wieczorem wzięliśmy udział we wspólnym ognisku przygotowanym przez właścicieli.
W czwartek opuściliśmy Wisłę i udaliśmy się do Żor, miasteczka położonego na Górnym Śląsku by odwiedzić Miasteczko Westernowe i Muzeum Ognia. Podczas pobytu uczniowie mogli zobaczyć widowisko na głównej ulicy- napad na bank, a także skorzystać z różnorakiej oferty atrakcji zapewnionej przez właścicieli. Ostatnią atrakcją  naszego pobytu w Żorach było zwiedzanie Muzeum Ognia. Każdy uczestnik po obejrzeniu filmu edukacyjnego musiał się zmierzyć z testem wiedzy na temat ognia.
Wyjazd na obóz został dofinansowany przez Urząd Gminy w Chełmcu, Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz wielu innych sponsorów. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Grzegorz Bączek, p. Marta Potoczek i p. Marta Gródek- Piotrowska.

 

STEGNA - 2017 rok

 

W dniach 2 - 11 czerwca 2017 r. 23 uczniów z naszej szkoły przebywało na „Zielonej Szkole” w Stegnie wraz z podopiecznymi ze szkoły w SP w Marcinkowicach, SP w Krasnem Potockiem, SP w Klęczanach i Katolicką Szkołą Podstawową przy Parafii św. Heleny w Nowym Sączu.
W pierwszym dniu pobytu, 3 czerwca, zwiedzaliśmy średniowieczne zabytki Torunia, które zostały wpisane na światowa listę UNESCO: Dwór Artusa, Kościół Świętego Ducha, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kamienicę pod Gwiazdą.  Uczniowie mogli zobaczyć pomnik słynnego polskiego astronoma, dom w którym się urodził oraz miejsce, w którym został ochrzczony - Katedrę Świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. W tamtejszym kościele mogliśmy wspiąć się na wieżę, z której podziwialiśmy panoramę miasta i okolicy. Zwiedzanie zakończyliśmy oglądaniem spichlerzy miejskich i murów obronnych wraz z Krzywą Wieżą. Następnie pojechaliśmy bezpośrednio do miejsca noclegowego w Ośrodku Wypoczynkowym Koral w Stegnie. Po zjedzeniu smacznego posiłku i zakwaterowaniu udaliśmy się na powitanie z Bałtykiem.
W drugim dniu, 4 czerwca,  po śniadaniu wyjechaliśmy do Sopotu. Tam w kościele Garnizonowym p.w. Świętego Jerzego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po niej przeszliśmy najsłynniejszym polskim deptakiem gdzie mogliśmy podziwiać Krzywy Dom, Dom Zdrojowy i zabytkową Latarnię Morską. Po krótkiej przerwie na spożycie przeszliśmy po najdłuższym drewnianym molo świata, z którego mogliśmy podziwiać nasze piękne, polskie morze i słynny Grand Hotel, który gościł wielkie osobistości. Później udaliśmy się do Gdyni, aby zwiedzić i podziwiać okazy fauny i flory znajdujące się  w  Akwarium Morskim. W drodze powrotnej do Stegny, przy nabrzeżu mogliśmy także podziwiać muzealne okręty: ORP „Błyskawicę” i „Dar Pomorza”.
Trzeci dzień, 5 czerwca,  spędziliśmy na plaży. Dla uczniów, którzy pierwszy raz przybyli nad morze zorganizowano Chrzest Morski. Każdy z uczestników musiał przejść szereg  prób: przejść na kolanach po szyszkach, zjeść cytrynę, pocałować  posypaną pieprzem rękę królowej mórz Prozerpiny i wytrzymać temperaturę wody morskiej, aby otrzymać certyfikat z nadanym przez króla Neptuna imieniem. Dzień zakończyliśmy dyskoteką integrującą dzieci z wszystkich szkół biorących udział w wyjeździe.
W czwartym dniu, 6 czerwca, udaliśmy się do miejscowości Buczyniec, gdzie znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Tam odbyliśmy rejs statkiem po kanale, na którym znajdują się unikatowe pochylnie. Jest to obecnie jedyne takie czynne miejsce na świecie. Trasa liczy sobie 9,6 km i obejmuje pięć pochylni z różnicą wysokości ok. 100 m. Przeprawa została zbudowana 150 lat temu, aby ułatwić transport drewna sosnowego. Po wprowadzeniu transportu kolejowego, żegluga elbląska stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Pięćdziesięciotonowy statek liczący sobie już 50 lat porusza się raz po wodzie, a raz po lądzie. Po zakończonym rejsie obejrzeliśmy zbiory Muzeum Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i krótki film na temat historii tego przedsięwzięcia. Później udaliśmy się do Elbląga, który bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. Pod przewodnictwem pana Roberta Cempy mogliśmy zwiedzić odbudowywaną elbląską starówkę oraz Katedrę p.w. Świętego Mikołaja Biskupa, gdzie podziwialiśmy średniowieczne zabytki. Uczestnicy mieli także możliwość podziwiania krajobrazu Żuław Wiślanych z wieży katedry. Resztę dnia spędziliśmy na grach i zabawach integracyjnych oraz wspólnym grillowaniu.
W piątym dniu, 7 czerwca, udaliśmy się do Twierdzy Wisłoujście, która stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obejrzeliśmy siedemnastowieczne koszary, budynki oficerów, bastiony, a potem wspięliśmy się na najstarszą na Pomorzu latarnię morską. Podziwialiśmy także przepiękny widok na ujście Wisły. Kolejnym punktem programu było Westerplatte – miejsce ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku. Mogliśmy tam zobaczyć potężny napis ku przestrodze dla kolejnych pokoleń  "NIGDY WIĘCEJ WOJNY", pomnik upamiętniający bohaterskie walki pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego oraz pamiątkową tablicę ze spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku. Następnie autokarem udaliśmy się do Gdańska. Tam zobaczyliśmy Bramę Zieloną, Długi Targ, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Starego Miasta, kościół Najświętszej Maryi Panny i Złotą Bramę. Podczas zwiedzania kościoła św. Mikołaja, mogliśmy podziwiać zabytki, które ocalały przed zniszczeniami wojennymi. Wieczorem udaliśmy się na podziwianie niepowtarzalnego zachodu słońca nad Bałtykiem, aby następnego dnia, bardzo wczesnym porankiem udać się na jego wschód.
Szóstego dnia, 8 czerwca,  wybraliśmy się na plażę by uczestniczyć w konkursie rzeźb na piasku.  Po obiedzie nad morzem odbyły się  zawody sportowe w formie toru przeszkód.
Siódmego dnia, 9 czerwca, pojechaliśmy do Kartuz - stolicy Kaszub. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie. Następnie udaliśmy się do nieistniejącego już klasztoru Kartuzów. Nasz przewodnik pan Robert Cempa opowiedział nam, że reguła Kartuzów jest jedną z najcięższych reguł zakonnych, bo mieszkający w eremach bracia w ogóle nie mogą rozmawiać z innymi ludźmi, a ich jedyny kontakt słowny to wspólna modlitwa. Nazwa tej miejscowości pochodzi od tego zakonu. Z Kartuz ruszyliśmy do Kościerzyna, aby wspiąć się na najwyższe wzniesienie Pomorza – Wieżycę. Wspinaczka okazała się zwykłym spacerem. Atrakcją Wieżycy jest wieża widokowa, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kaszub. Po powrocie do Stegny korzystaliśmy z pięknej pogody, kąpiąc się w basenie na terenie ośrodka i integrując się z koleżankami i kolegami z innych szkół. Wieczorem nastąpiło podsumowanie wszystkich konkursów i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.
Ostatniego dnia pobytu, 10 czerwca, w tym uroczym miejscu udaliśmy się nad morze, by się z nim pożegnać. Po powrocie do ośrodka spakowaliśmy bagaże i po obiedzie wyjechaliśmy do Malborka. Tam zwiedzaliśmy największy na świecie Zamek Krzyżacki zbudowany z około 50 milionów cegieł. Mogliśmy także podziwiać przepiękną wystawę bursztynów i wykonane z nich akcesoria, jak również zbiory broni i broni rycerskich z różnych epok. Obejrzeliśmy także zakonną kuchnię, piekarnię, refektarz oraz zamkową kaplicę gdzie zachowały się fragmenty fresków.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały pani Anna Sarata i pani Marta Gródek-Piotrowska.

 

USTRONIE MORSKIE - 2018 rok

 

W dniach 2 - 10 czerwca 2018 r. grupa 50 uczestników z klas III-V  z naszej szkoły (15 osób) i z Zespołu Szkół w Świniarsku,  przebywała na „Zielonej Szkole” w Ustroniu Morskim.
Pierwszego dnia, 3 czerwca, zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wypoczynkowo - Kolonijnym "Węgielek" i udaliśmy się do Kościoła na niedzielną Mszę Świętą. Popołudnie spędziliśmy w Dobrzycy w Ogrodach Hortulus. Wśród zieleni mogliśmy się trochę zrelaksować i nabrać sił przed kolejnym ciekawym wyzwaniem jakim był grabowy labirynt, a także obserwowanie kolegów i koleżanek z wieży widokowej. Pod wieczór udaliśmy się na plażę, by pospacerować brzegiem morza i zażyć pierwszej dawki jodu. Oczywiście wcześniej zakupiliśmy lody i spacer nadmorski był jeszcze przyjemniejszy.
Drugiego dnia, 4 czerwca, pojechaliśmy do Kołobrzegu. Wraz z panem przewodnikiem zwiedziliśmy najciekawsze miejsca tego miasta np. Muzeum Oręża Polskiego, Katedrę Kołobrzeską, port morski, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Kierując się do portu szliśmy Parkiem Teatralnym "łapiąc" promienie słoneczne. W porcie czekał na nas statek Santa Maria, którym udaliśmy się w rejs. Potem pospacerowaliśmy po molo i wróciliśmy do ośrodka na obiad. Po posiłku zażywaliśmy kąpieli słonecznych bawiąc się na plaży. Kolejny dzień zakończyliśmy dyskoteką.
Trzeciego dnia, 5 czerwca, również zwiedzaliśmy Kołobrzeg. Najpierw udaliśmy się do Skansenu Morskiego, w którym mogliśmy zwiedzić dwa okręty, stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP "Burza", liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej. Najwytrwalsi zdobyli 26 metrową latarnię morską. Oglądaliśmy eksponaty w Muzeum Minerałów. W drodze powrotnej do Ustronia Morskiego zajrzeliśmy do Centrum Atrakcji Wojskowych – Bastion. Największą atrakcją jednak był chrzest morski. Jest to tradycyjny sposób powitania nad morzem osób, które po raz pierwszy pojechały na Zieloną Szkołę. W tym roku chrzest prowadzili: bóg Neptun oraz jego towarzyszka Prozerpina i nimfy morskie. Aby otrzymać Akt Chrztu Morskiego, należało zaliczyć wszystkie konkurencje: przejść po sterczących szyszkach, wyłowić oko potwora morskiego, zjeść „glony morskie” oraz wypić miksturę (sok z cytryny) i uśmiechnąć się. Na końcu „szczury lądowe” musiały złożyć przysięgę. Każdy otrzymał Akt Chrztu, a także nowe – morskie miano.
Czwartego dnia pobytu, 6 czerwca, wyruszyliśmy do Międzyzdrojów. P drodze zatrzymaliśmy się w Trzęsaczu, gdzie zobaczyliśmy ruiny kościoła, a ponieważ podróżowaliśmy dziś z przewodnikiem, opowiedział nam legendy związane z tym zabytkiem. Potem dotarliśmy do Międzyzdrojów, wdrapaliśmy się na Kawczą Górę, a później piękną plażą skierowaliśmy się w stronę mola. Korzystając z upalnej pogody zrelaksowaliśmy się w ciepłej morskiej wodzie i rozgrzanym piasku. Następnymi atrakcjami był Gabinet Figur Woskowych i Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Promem Bielik II przeprawiliśmy się do Świnoujścia, gdzie spacerowaliśmy po pobliskim porcie zwiedzając atrakcje miasta. W drodze powrotnej do Ośrodka zobaczyliśmy także Jeziorko Turkusowe. Na zakończenie dnia odbyło się Piżamowe Party, na którym nie zabrakło tańców i "słodkiej chwili" czyli kisielu i budyniu.
Piąty dzień, 7 czerwca, znów przywitał nas pięknym słońcem i wysoką temperaturą, nie traciliśmy więc czasu i zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Niechorza. Do tej pory wspinaliśmy się na wysokie latarnie morskie, a dzisiaj zwiedziliśmy Park Miniatur Latarni Morskich i zobaczyliśmy oraz poznaliśmy historię większości z nich. Dodatkową atrakcją tego dnia był wyjazd do Parku Wieloryba. Poznaliśmy różne gatunki ryb i zobaczyliśmy ich miniatury. Po obiedzie nadszedł czas na plażowanie i kąpiele w morzu pod opieką ratownika. Kolejnym punktem dnia była parada potworów morskich. Wszyscy chętni założyli swoje przebrania, w których wyglądaliśmy strasznie, śmiesznie, a także pięknie. Tak wystrojeni zwiedziliśmy pobliskie Sianożęty, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Po paradzie grupa kilkunastu chłopców wyruszyła na wycieczkę rowerową w kierunku Kołobrzegu, by następnie uczestniczyć w dyskotece. Zakończeniem tego dnia był plener malarski - zachód słońca na plaży.
Szóstego dnia, 8 czerwca, na plaży uczestniczyliśmy w rozgrywkach sportowych. Po południu pojechaliśmy do Koszalina, by wziąć udział w koncercie symfonicznym w Filharmonii Koszalińskiej zatytułowanym "Z pozdrowieniem dla Słupska". Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy czterech utworów pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Korzystając z pobytu w Koszalinie zobaczyliśmy Domek Kata, skaczące fontanny, gotycki kościół, Rynek Staromiejski i Ratusz.
Ostatniego dnia, 9 czerwca, rozpoczęliśmy energiczną rozgrzewką na plaży, a potem udaliśmy się do Mielna, gdzie dziś zaplanowaliśmy sobie plażowanie. Tam też odbył się konkurs wiedzy Omnibus, który miał formę gry „Jeden z dziesięciu”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością legend związanych z Pomorzem, zabytków, które zobaczyliśmy podczas naszego pobytu oraz wiedzą geograficzną. Potem schłodziliśmy się lodami i posilili goframi. Po obiedzie uczestniczyliśmy w prelekcji, która dotyczyła Ustronia Morskiego i pobliskich miejscowości, poprowadził  ją pan z Koszalińskiego Centrum Społeczno – Kulturalnego.  Po zajęciach poszliśmy na Mszę świętą. Wieczorem upiekliśmy kiełbaski i pośpiewaliśmy biesiadne przeboje przy akompaniamencie gitary. Ta ostatnia noc przed wyjazdem zwana jest „zieloną nocą”, więc jak przystało na prawdziwą imprezę rozpoczęliśmy smaczną pizzą. Po rozrywkowym dniu udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały pani Urszula Łabuda, pani Maria Rak i pani Katarzyna Wesołowska.

 

WROCŁAW - 2019 rok

 

W dniach 31 maja do 4 czerwca 2019 r. uczniowie z naszej szkoły (17 osób) i z ZS w Świniarsku uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Wrocławia i okolic.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy na lotnisku w Balicach, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie. Tam poznaliśmy historię lotniska, a następnie przeszliśmy odprawę bagażową i kontrolę osobistą, drukowaliśmy karty pokładowe. Mogliśmy poczuć się jak piloci, zasiadając za sterami samolotu w symulatorze lotów. Pobyt na lotnisku zakończyliśmy na tarasie widokowym, obserwując ruch na płycie lotniska. Miłym zaskoczeniem dla nas było pozdrowienie kapitana samolotu, który wychylając się przez okno, pomachał do nas. Na pamiątkę przeprowadzonych  zajęć otrzymaliśmy maskotki. Po zajęciach ruszyliśmy w dalszą drogę do Wrocławia. Pierwszy wieczór spędziliśmy na koncercie symfonicznym pt. „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saëns’a w Filharmonii Wrocławskiej.
Drugiego dnia, 1 czerwca, zwiedzanie Wrocławia zaczęliśmy od Panoramy Racławickiej. Byliśmy pod wrażeniem dzieła autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Później z przewodnikiem zwiedzaliśmy Ostrów Tumski, rynek, ratusz, Katedrę Wrocławską. Na Uniwersytecie Wrocławskim podziwialiśmy aulę Leopoldina, a na tarasie widokowym panoramę miasta. Nie lada atrakcją podczas spaceru było poszukiwanie krasnali, które są wizytówką Wrocławia. Następnie wyjechaliśmy na 49. piętro najwyższego budynku w Polsce – Sky Tower. Z wysokości 200m mogliśmy zobaczyć wcześniej odwiedzane zabytki. Zaskoczeniem było spotkanie Agustina Egurroli, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Zwieńczeniem dnia było wodne show przy Hali Stulecia. Specjalny nocny pokaz fontann pt. „Marzenia” łączył muzykę, światło i efekty multimedialne.
Trzeci dzień, 2 czerwca, przywitał nas upalną pogodą. W niedzielę po mszy świętej udaliśmy się do Opery Wrocławskiej na koncert pt. „Najdzielniejszy z rycerzy”. Potem pojechaliśmy do wrocławskiego zoo i mieszczącego się tam Afrykarium. Zobaczyliśmy egzotyczne zwierzęta m. in. słonie, hipopotamy, pingwiny,  małpy i leniwca. Spacer po ogrodzie zoologicznym zakończył się rejsem po Odrze i ponownym zwiedzaniem miasta, tym razem od rzeki. Był to również czas naszego relaksu.
Czwartego dnia, 3 czerwca, w Hydropolis wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych związanych z wodą. Przekonaliśmy się, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa woda. Następnie po obiedzie w restauracji udaliśmy się do Wałbrzycha na zamek Książ. Poznaliśmy historię rodziny Hochbergów i mieliśmy okazję zobaczyć kilkanaście pomieszczeń zamkowych, piękne ogrody i tajemne piwnice.
Ostatni dzień, 4 czerwca,  spędziliśmy na zamku Ogrodzieniec. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w punkcie widokowym Chechło na Wzgórzu Dąbrówka, skąd rozciągał się widok na Pustynię Błędowską.
Wyjazd został zorganizowany  przy wsparciu finansowym Fundacji „Jedność Serc” ze Świniarska w ramach przekazanego na ten cel dofinansowania z Gminy Chełmiec. Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały pani Urszula Łabuda, pani Maria Rak i pani Agata Stężowska.

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

Tel. 18 548 0 470
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie