ROK SZKOLNY 2015/2016

REALIZACJA ZINTEGROWANEGO PLANU DZIAŁANIA NA LATA 2015-2017

 

 • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W CHEŁMCU

16 września najmłodsi uczniowie szkoły  z klas I-III  w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" udali się na "Miasteczko Ruchu Drogowego" w Chełmcu by utrwalić zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych, poznać znaczenie niektórych znaków drogowych i podczas zabaw ruchowych poćwiczyć poruszanie się w ruchu drogowym.

 • INSTRUKTAŻ PRZECHODZENIA PRZEZ ULICĘ

Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczniów poprosiliśmy o przyjazd do naszej szkoły panów policjantów. Dla klas O-I przeprowadzili oni praktyczną naukę przechodzenia przez przejście dla pieszych obok naszej szkoły. Mali piesi uważnie słuchali instrukcji  i bardzo dobrze poradzili sobie z  trudnym zadaniem. Dzięki pozyskanym kamizelkom odblaskowym, byli z daleka widoczni przez nadjeżdżających kierowców,  co pozwoliło bezpiecznie przeprowadzić lekcję. Było to kolejne działanie w ramach akcji "Odblaskowa szkoła".

 • POGADANKA EDUKACYJNA

To już tradycja, że wrześniu co roku gościmy w naszej szkole panów policjantów. Tym razem spotkanie odbyło się 23 września w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła".  Cenne wskazówki o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas pogadanki pomogły utrwalić dzieciom z klas O-III posiadaną wiedzę i uzyskać odpowiedzi na pytania.

 • APEL DO KIEROWCÓW

Nasza szkoła jest położona przy bardzo ruchliwej drodze powiatowej, przy niebezpiecznym zakręcie, co nie zniechęca kierowców do przekraczania dozwolonej prędkości. Szczególnie samochody  ciężarowe stwarzają duże zagrożenie, dlatego poprosiliśmy o wsparcie Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu o zorganizowanie akcji  pomiaru prędkości przejeżdżających samochodów na zajezdni przy  szkole. Dzieci z klasy II razem z koordynatorem akcji "Odblaskowa Szkoła" i panami policjantami rozdawały zatrzymywanym kierowcom listy z apelem o ostrożną jazdę i zachowanie ostrożności  w pobliżu przejścia dla pieszych. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie będą mogli czuć się bardziej bezpiecznie podczas pokonywania drogi do szkoły.

 • PRESTIŻOWY CERTYFIKAT "SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO"

W dniu 30 września 2015r. delegacja przedstawicieli z naszej szkoły odebrała prestiżowy Certyfikat  "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" za działania w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.  Placówkę reprezentowali: dyrektor, szkolny koordynator i przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, w składzie: panie Urszula Łabuda i Anna Wieczorek, a także Eryk Piekarski. Wraz z naszą szkołą prestiżowy Certyfikat odebrała Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach.

Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Została uświetniona obecnością Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - nadinspektora Mariusza Dąbka i Małopolskiego Kuratora Oświaty - pana Aleksandra Palczewskiego.

Szkoły te znalazły się w czołówce placówek, które uzyskały najwyższe wyniki z audytu zewnętrznego z  całej  Małopolski. To jednak nie koniec  starań. Aby utrzymać prestiżowy tytuł każda ze szkół realizuje Zintegrowany Plan Działania przez najbliższe dwa lata. Po tym okresie mogą się one starać o  przedłużenie Certyfikatu.

Po uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, a także zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji samolotów w muzeum.

 • RAJD ROWEROWY

W dniu 8 października uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielami p. Urszulą Łabudą i p. Grzegorzem Bączkiem udali się na rajd rowerowy. Trasa przebiegała malowniczymi dróżkami po miejscowości Rdziostów, szlakiem ekologicznym wokół tej miejscowości, aż do miasteczka rowerowego w Chełmcu. Na miasteczku rowerowym uczniowie mieli okazję zapoznać sie z zasadami poruszania się rowerem po ulicach z wykorzystaniem znaków drogowych i świateł. Poruszając się po miasteczku mogli również poćwiczyć jazdę na rondzie. Zajęcia praktyczne jakie uczniowie odbyli na miasteczku rowerowym w znacznym stopniu podniosą ich bezpieczeństwo w czasie poruszania się po "normalnych" drogach. Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do szkoły i już planujemy kolejny rajd rowerowy.

 • NO PROMIL, NO PROBLEM

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią  przygotowywali się do przeprowadzenia akcji w ramach kampanii społecznej NO PROMIL- NO PROBLEM organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek. W dniu 21 października 2015 roku tradycyjnie przy współpracy z Policją, Strażą Gminną i Panią Koordynator z Urzędu Gminy Chełmiec  na zajezdni autobusowej przed naszą szkołą prowadziliśmy akcję rozdając  zatrzymanym  przez policję kierowcom okolicznościowe listy i baloniki. W ten sposób apelowaliśmy o nie prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu.

 • "ODBLASKOWA SZKOŁA TIRKA"

26 października w naszej szkole w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła"  odbyło  się edukacyjne spotkanie uczniów z Inspektorami Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Delegatura Południowa w Krakowie w ramach projektu  "Odblaskowa Szkoła Tirka". Najważniejszym celem tego projektu jest promowanie wśród dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie młodych umysłów na niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić w ruchu drogowym. Dzieci podczas zajęć miały możliwość posłuchać  czym zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego, a także powtórzyć w formie zabawnego komiksu podstawowe zasady zachowania podczas jazdy autobusem i przechodzenia przez jednię.  W ramach dodatkowych atrakcji uczniowie mogli również obejrzeć od środka auto inspekcyjne. W ramach tej inicjatywy wychowawcom i dzieciom zostały podarowane także specjalne materiały edukacyjne oraz elementy odblaskowe.

 • PODSUMOWANIE AKCJI "ODBLASKOWA SZKOŁA"

Akcja "Odblaskowa Szkoła" dobiegła końca. W dniu 28 października 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie.

                Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego marszu z transparentami  w zakupionych przez sponsorów i rodziców kamizelkach i  odblaskach, aby zwrócić uwagę mieszkańców Rdziostowa
i przejeżdżających kierowców na cele i założenia akcji. Po powrocie pani Dyrektor Urszula Łabuda powitała gości przybyłych do naszej szkoły, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Wśród obecnych byli: pan Radosław Potoczek Dyrektor ZOEAS w Chełmcu, Ksiądz Prałat Józef Babicz Proboszcz Parafii w Marcinkowicach, pan Bartłomiej Serafin Dyrektor Transportu i Logistyki w Firmie Wiśniowski, pani Magdalena Serafin, pani Dorota Mirek Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i Straż Gminna.

                  W dalszej części spotkania klasa II pod opieką wychowawczyni zaprezentowała krótkie przedstawienie o podstawowych zasadach ruchu drogowego i  pokaz mody, w którym  uczniowie zachęcili do noszenia różnorodnych elementów odblaskowych. Po części artystycznej nadszedł czas na rozdanie nagród w konkursach zorganizowanych w ramach akcji. Swoje wiersze odczytali również laureaci w kategorii literackiej. Na zakończenie szkolny koordynator pani Anna Wieczorek przedstawiła inicjatywy przeprowadzone w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła.

                Na terenie szkoły były to spotkania z zaproszonymi gośćmi: panami policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i  inspektorami  z Delegatury Południowej  Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Na budynku naszej placówki zawiesiliśmy baner informacyjny,
a pierwszaki podczas uroczystości ślubowania prezentowały kamizelki odblaskowe swoim rodzicom. Uczniowie z nauczycielami odwiedzili kilkakrotnie Miasteczko Rowerowe w Chełmcu, gdzie podczas zajęć ruchowych lub na rowerach uczyli się prawidłowo poruszać w ruchu drogowym. Każdy  wyjazd czy wycieczka nie odbyła się bez obowiązkowego stroju - kamizelki odblaskowej. Zostały także zorganizowane aż cztery konkursy: plastyczny, graficzny, literacki i wiedzy, a w klasach zawisły tematyczne gazetki, aby dać uczniom możliwość wykazania się zdolnościami i znajomością zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Tradycyjnie szkoliliśmy także najmłodszych uczniów i utrwalaliśmy ze starszymi zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych i pierwszej pomocy przedmedycznej. Po raz kolejny apelowaliśmy także o trzeźwość " za kierownicą" podczas akcji NO PROMIL-NO PROBLEM.  Pod koniec września uroczyście odebraliśmy także prestiżowy CERTYFIKAT "SZKOŁY PROMUJĄCEJ BEZPIECZEŃSTWO".

                Propagowaliśmy także akcję lokalnie poprzez współpracę z organem prowadzącym w osobie pana Wójta Bernarda Stawiarskiego, a także lokalnymi firmami: WIŚNIOWSKI i FAKRO, którzy zasponsorowali dla uczniów kamizelki i  nagrody w konkursach, a także opowiadając o akcji i rozdając elementy odblaskowe na spotkaniu wiejskim i po nabożeństwie różańcowym. Bardzo ważne dla nagłośnienia założeń "Odblaskowej Szkoły" był również bieg po zdrowie w odblaskach podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju i rozdawanie listów z apelem o ostrożność i właściwe nawyki kierowcom i pieszym podczas realizowanych inicjatyw.  Natomiast klasa II korzystając z doświadczeń z poprzedniego roku przygotowała na zajęciach dodatkowych spektakl i wystąpiła przed przedszkolakami, tym razem w Przedszkolu Integracyjnym w Biczycach Dolnych.

Czas wytężonej pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły w ramach akcji dobiegł końca. Cieszymy się, że podczas uroczystości były również obecne lokalne media, co pomoże zainteresować akcją "Odblaskowa Szkoła" osoby, do których jeszcze nie dotarliśmy ze swoim apelem o ostrożność i noszenie elementów odblaskowych.

 • WARSZTATY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

15 grudnia w naszej szkole gościliśmy panią Agnieszkę Rosmanith, specjalistę Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego, która  spotkała się z uczniami klasy czwartej. Uczniowie tej klasy w bieżącym roku szkolnym przygotowują się do bardzo ważnego egzaminu na kartę rowerową. Pani Agnieszka uświadomiła uczniom, że karta rowerowa to ich pierwsze prawo jazdy i do zrealizowania  tego zadania należy podejść  bardzo poważnie i odpowiedzialnie.  Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, a później wspólnie dyskutowali  o zachowaniu bezpieczeństwa. Było to bardzo ciekawe spotkanie.

 • NAJLEPSZA SZKOŁA W POWIECIE NOWOSĄDECKIM W KONKURSIE "ODBLASKOWA SZKOŁA"

Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie na początku roku szkolnego zgłosiła swój udział w konkursie  „Odblaskowa Szkoła”. Przez dwa miesiące, wrzesień i październik,  cała społeczność szkolna podejmowała szereg działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zachęcając pieszych do noszenia elementów odblaskowych.  

Nasze starania zostały ukoronowane 16 grudnia 2015 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom VI Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Wśród tego grona znalazła się nasza reprezentacja, która odebrała grawerowaną tablicę oraz drobne nagrody z rąk pana Grzegorza Barana - Małopolskiego Wicekuratora Oświaty dla NAJLEPSZEJ SZKOŁY W POWIECIE NOWOSĄDECKIM. Uzyskany wynik to 990 punktów i 11 miejsce w województwie. Warto dodać, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ  zgłosiło się  do niego 259 szkół podstawowych z województwa małopolskiego tj. 1/5 wszystkich szkół znajdujących się na jego terenie.

W uroczystej gali uczestniczyli również: insp. Paweł Dzierżak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. Maciej Rymar Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, podinsp. Krzysztof Dymura Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, pan Marek Dworak Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, a także pani Agata Wróblewska - Dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zaproszonych gości zabawiał zespół „Centrum Uśmiechu”, który nadał tej uroczystości wesoły nastrój.

To wyróżnienie jest wielkim sukcesem dla naszej szkoły i wspaniałym podsumowaniem dwumiesięcznej pracy. Dziękujemy naszym sponsorom i wszystkim osobom, które pomogły nam uzyskać tak wysoki wynik w konkursie.

 • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

W dniu 31 maja w naszej szkole uczniowie klasy IV zdawali egzamin na kartę rowerową, którą przeprowadził pan Wiesław Kądziołka Z-ca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu wraz z panią Martą Gródek - Piotrowską. Egzamin składał się z części teorytycznej ze znajomości przepisów ruchu drogowego, obsługi technicznej roweru, umiejętności praktycznych oraz z pomocy przedmedycznej.

Do egzaminu uczniowie przygotowywali się przez cały rok, na zajęciach technicznych. Ponadto uczestniczyli w ogólnopolskim programie społeczno-edukacyjnym dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. ”Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy” to program przeznaczony dla uczniów klas IV publicznych szkół podstawowych, którego celem jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat zasad ruchu drogowego i zwiększanie ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

Nasza szkoła otrzymała bezpłatnie zestaw materiałów dydaktycznych niezbędny do prowadzenia zajęć wychowania komunikacyjnego. Wszystkie materiały edukacyjne wykorzystywane do realizacji programu zostały przygotowane przez ekspertów i pozytywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pakiet składał się z metodycznych materiałów dla nauczycieli oraz zeszytów z ćwiczeniami dla wszystkich uczniów zgłoszonych do udziału w programie.

Efektem prowadzonych zajęć jest 100% zdawalność egzaminu.

 • PROJEKT "BEZPIECZNIKI TAURONA"

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do programu edukacyjnego "Bezpieczniki TAURONA WŁĄCZ dla dobra dziecka". Program ten skierowany jest do najmłodszych odbiorców energii elektrycznej, a pośrednio także do ich rodziców, prawnych opiekunów i nauczycieli. Jednym z głównych założeń jest edukacja w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych oraz bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

W dniu 21 czerwca we wszystkich klasach odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie mogli się dowiedzieć skąd się bierze prąd, prawidłowo używać urządzeń zasilanych energią elektryczną, jak zachować się w trakcie burzy czy awarii energetycznej, a także w jaki sposób zwiększać świadomość już u najmłodszych odbiorców w zakresie rozsądnego gospodarowania energią elektryczną.

Po bardzo ciekawie poprowadzonych zajęciach każdy uczeń  otrzymał zeszyt edukacyjny: Ostrożnie z prądem, Bezpieczniki Taurona  oraz długopisy.

 

 • BEZPIECZNE WAKACJE 2016

W związku ze zbliżającym się okresem wypoczynku i szaleństwa, czyli wakacjami, nasza szkoła przystąpiła do akcji Bezpieczne Wakacje 2016. Celem tej akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych. W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia (godziny wychowawcze) w oparciu o materiały przesłane od organizatora akcji.

Mamy ogromną nadzieję, że tych kilka rad pozwoli zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, spędzić spokojnie bez trosk i zmartwień ten wakacyjny okres. Rodzicom życzymy czujności, a Wam - drodzy uczniowie - rozwagi przy planowaniu sobie rozrywki.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych akcji Bezpieczne Wakacje oraz Komendy Głównej Policji.

BEZPIECZNE WAKACJE

PRZED WAKACJAMI - CO WARTO WIEDZIEĆ