ROK SZKOLNY 2016/2017

REALIZACJA ZINTEGROWANEGO PLANU DZIAŁANIA NA LATA 2015-2017

 

 • ODBLASKOWA SZKOŁA PODCZAS FESTIWALU BIEGOWEGO

Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w akcji „Odblaskowa szkoła”, której głównym organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Swoje działania propagujące noszenie odblasków i przestrzeganie zasad ruchu drogowego zaczynamy już od pierwszych dni nowego roku szkolnego. Na  Festiwal Biegowy w Krynicy – Zdroju  w tym roku przyjechaliśmy ubrani w odblaskowe stroje i wyposażeni w transparenty z hasłami zachęcającymi do noszenia odblasków. Przygotowaliśmy piętnastominutowy występ, który rozpoczął się energicznym tańcem nowoczesnym. Później nasi uczniowie „zagrali” scenkę do wiersza pt. „Łamaga”, którego  autorką  jest uczennica naszej szkoły.  Mała poetka zachęca w nim do działania wszystkich tych, którzy widzą, że przepisy ruchu drogowego są łamane. Ostatnim elementem występu był konkurs wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Do udziału w nim zaprosiliśmy 5 osób w różnym wieku. Uczestnicy po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymali nagrody – zestaw odblaskowych gadżetów.

Uczniowie rozpierzchli się także wśród uczestników imprezy na krynickim deptaku, by rozdawać przygotowane przez nich apele do kierowców i pieszych, a także różne elementy odblaskowe, które mogą okazać się niezmiernie potrzebne podczas nadchodzących jesiennych wieczorów.

 • ODBLASKI DLA WSZYSTKICH - INAUGURACJA AKCJI W SZKOLE

14 września br. przed budynkiem szkoły, na którym znów zawisł baner Odblaskowej Szkoły spotkali się wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani w odblaskowe kamizelki. W ten sposób pani dyrektor Urszula Łabuda zainaugurowała nasz udział w kolejnej edycji akcji  „Odblaskowa szkoła”.  Każdy uczeń otrzymał elementy odblaskowe, a chętni uczniowie kamizelki, w których przychodzą rano do szkoły. Zakupiliśmy również czapeczki odblaskowe, kolorowe chusty oraz t-shirty. Na koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcia, a teraz pozostało nam tylko walczyć o dobrą lokatę w konkursie i nosić odblaski, by zwiększyć swoje  bezpieczeństwo na drodze.

 • PROJEKT EDUKACYJNY "BEZPIECZNY DOM"

We wtorek 27 września przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Nowym  Sączu, aby wziąć udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom”. Celem projektu jest propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. W trakcie pierwszej części teoretycznej dzieci w Sali Edukacyjnej OGNIK mogły zapoznać się z sytuacjami, w których może pojawić się ogień w najbliższym otoczeniu dziecka – domu. Przedszkolaki oglądały w trakcie pokazu jakie zagrożenia mogą pojawić się w kuchni, łazience, pokoju oraz np. podczas prasowania, używania piecyka gazowego, przećwiczyły prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem, próbowały prawidłowo wezwać pomoc za pomocą telefonu. W drugiej części dzieci oglądały strój strażaka, przymierzały strażacki hełm, a także z bliska zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem wozu strażackiego. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał z rąk strażaka pamiątkowy certyfikat „Dzielny Mały Strażak” oraz plan lekcji. Dzieciom to ciekawe spotkanie ze strażakami bardzo się podobało, wzbogaciło ich wiedzę  na temat straży pożarnej oraz utrwaliło znane już wiadomości.

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Zasady ruchu drogowego dla najmłodszych

7 października do naszej szkoły przyjechali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, aby tradycyjnie przypomnieć najmłodszym uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa, szczególnie poruszając się w ruchu drogowym. Dla dzieci z oddziału przedszkolnego został także przeprowadzony praktyczny instruktaż przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie klasa III wraz  z wychowawczynią i z pomocą panów policjantów, przeprowadziła akcję rozdawania ulotek dla kierowców na zajezdni przy szkole. Uczniowie proszą w nich o ostrożną i wolną jazdę podczas mijania jej budynku.

Jest to kolejna inicjatywa realizowana w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła".

 • ODBLASKOWY HAPPENING

"Bądź bezpieczny, noś odblaski"12 października br. cała społeczność Szkoły Podstawowej w Rdziostowie udała się na happening w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”. Trasa imprezy prowadziła od Urzędu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu aż do rolkowiska w Chełmcu.

Uczniom i nauczycielom przyświecał jeden cel – zachęcić jak najwięcej ludzi do noszenia odblasków i propagować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na ręce pana Andrzeja Zarycha Dyrektora  Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu dzieci wręczyły własnoręcznie napisaną petycję, w której poprosiły o budowę chodników w Rdziostowie.

Następnie wszyscy ubrani w odblaskowe stroje, z transparentami, apelami do pieszych i kierowców wyruszyli w dalszą drogę. Napotkanych przechodniów pytali, czy mają przy sobie coś odblaskowego. Jeśli pytany posiadał taki element nagrodzony zostawał zdrowym jabłkiem, a jeśli nie w prezencie otrzymywał odblask i przestrogę, by go nosić, bo niejednokrotnie ratuje życie.

Podczas gdy uczniowie z klas IV – VI wraz ze swoimi wychowawcami wędrowali ulicą Krakowską, dzieci  z klas 0 – III pojechały do Firmy Wiśniowski w Wielogłowach, gdzie uczestniczyły w pogadance o bezpieczeństwie ruchu drogowego przeprowadzonej przez pana Komendanta Straży Gminnej w Chełmcu,  z udziałem suczki  Bessi. Do zatrudnionych tam kierowców skierowały apel o ostrożną jazdę. Na koniec pobytu dzieci otrzymały firmowe upominki, opaski odblaskowe dla całej szkoły oraz został dla nich przygotowany słodki poczęstunek. Wielką atrakcją było zwiedzanie firmy, a w szczególności spacer oszklonym korytarzem nad ulicą.

O godzinie 14.00 grupa starsza i młodsza spotkała się pod Urzędem Gminy w Chełmcu, by o odblaskach porozmawiać także z pracującymi tam urzędnikami. Do Pana Wójta uczniowie skierowali także petycję o budowę chodników w Rdziostowie, a później zaprosili go do wspólnego przejścia na Miasteczko Ruchu Drogowego. Tam odbył się instruktaż przechodzenia przez jezdnię przeprowadzony przez Straż Gminną, potem wszyscy udali się na rolkowisko, gdzie  podsumowano dotychczasowe działania podjęte w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” i rozstrzygnięto przeprowadzone konkursy. Ostatnim elementem podkreślającym współdziałanie różnych środowisk
i instytucji w dbaniu o szeroko pojęte bezpieczeństwo, było wypuszczenie w powietrze odblaskowych baloników.

 • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W CHEŁMCU

Zasady poruszania się w ruchu drogowym24 października klasa III wraz z wychowawczynią udała się do Miasteczko Ruchu Drogowego w Chełmcu by przypomnieć sobie wygląd i znaczenie znaków drogowych, a także w trakcie zabawy ruchowej przypomnieć sobie zasady poruszania się w ruchu drogowym odgrywając role pieszych i pojazdów.  Wyjazd,  który był pełen różnorodnych atrakcji, pokazuje, że nauka może być świetną zabawą.  Było to kolejne przedsięwzięcie w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła". Zorganizowała go pani Anna Sarata.

 • AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

W naszej szkole już po raz kolejny realizowany jest ogólnopolski program edukacyjny "Akademia Bezpiecznego Puchatka", który uczy Pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Program przygotowany jest przez firmę Maspex- właściciela marki Puchatek wraz z Biurem Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji i Kuratoria Oświaty.

W naszej szkole odbywają się zajęcia, uczące Pierwszoklasistów najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Uczniowie otrzymali specjalne książeczki edukacyjne z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym będą mogły utrwalać zdobytą w szkole wiedzę oraz z cennymi, praktycznymi poradami dla Rodziców. Po ukończeniu zajęć odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który ma sprawdzić wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa.   

Mamy nadzieję, że tak utrwalone wiadomości zapewnią radosny czas nauki i zabawy.

 

NO PROMIL - NO PROBLEM

Kampania profilaktycznaUczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w  Rdziostowie po raz kolejny pod opieką nauczyciela koordynatora pani Marty Gródek- Piotrowskiej  wzięli udział w kampanii. W ramach akcji uczniowie klasy IV i V wraz z  nauczycielem koordynatorem przygotowali stosowne transparenty i okrzyki. Dnia 18 listopada  br. uczestniczyli  w ogólnogminnej akcji Marszu- Happeningu  mającego na celu zwrócenie uwagi kierowcom i pieszym na zagrożenia płynące z uczestnictwa w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu. Podczas akcji funkcjonariusz policji i straży gminnej dokonywali kontroli drogowej na zajezdni autobusowej przed szkołą, a uczniowie wręczali okolicznościowe ulotki- apele do kierowców oraz okolicznościowe baloniki.

W klasach IV-VI w ramach lekcji wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki z wykorzystaniem otrzymanych materiałów od organizatorów akcji. Uczniowie mieli także przekazać ulotki i deklaracje odpowiedzialnego świadka/ pasażera swoim bliskim. Na korytarzu szkolnym został  zamieszczony okolicznościowy plakat  i  ulotki informujące rodziców  o prowadzonej kampanii. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali prace plastyczne, a pod opieką nauczyciela języka polskiego uczniowie wykonali prace literackie, które zostały przesłane na konkurs.

 • VII MIEJSCE ODBLASKOWEJ SZKOŁY W RDZIOSTOWIE

Wręczenie nagród w Centrum Kongresowym ICE w KrakowieDobiegła końca VII. edycja Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

13 grudnia 2016 roku w Centrum Kongresowym  ICE w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom. Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie z liczbą 1025 punktów zajęła w tym konkursie 7. miejsce i otrzymała czek pieniężny, dyplom i po raz drugi tytuł najaktywniejszej szkoły w powiecie nowosądeckim. Dzięki takiemu wynikowi szkoła wzbogaciła się o 1500 zł, które przeznaczone zostaną na zakup pomocy dydaktycznych.

Nagrody wręczali zaproszeni goście: Piotr Ćwik Wicewojewoda Małopolski, insp. Paweł Dzierżak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. Maciej Rymar Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, podinsp. Krzysztof Dymura Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Marek Dworak Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Józefa Kęsek Zastępca Dyrektora Departamentu Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Joanna Jahn – Machowska Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji i Kontroli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Łukasz Najder Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jarosław Sady Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie, Iwona Florczyk – Szwak przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W gali uczestniczyli przedstawiciele uczniów: Milena Smajdor, Martyna Wróbel, Wiktoria Pycha i Kacper Popiela,  Dyrektor szkoły pani  Urszula Łabuda oraz koordynatorki akcji pani Anna Sarata i Maria Rak. Po części oficjalnej odbył się żywiołowy koncert zespołu De Mono.

 

 • PRELEKCJE DLA UCZNIÓW W RAMACH ZINTEGROWANEJ POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

"Zagrożenia w sieci" i "Nastolatki a prawo"16 marca w ramach realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa i Certyfikatu "Szkoła Promująca  Bezpieczeństwo" w naszej szkole odbyły się pogadanki dla klas IV-VI. Przeprowadziła je asp. szt. mgr Barbara Leśniak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Na pierwszym spotkaniu zebrała się klasa IV i V by posłuchać o "Zagrożeniach w sieci", czyli o tym co groźnego czyha na dzieci w Internecie i jak można tego  uniknąć. Pogadankę wzbogaciły filmy edukacyjne "Owce w sieci", które w humorystyczny sposób przekazały uczniom zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej i zwiększyły ich świadomość na temat cyberzagrożeń.

Klasa VI natomiast oglądała prezentację "Nastolatki a prawo", która dotyczyła odpowiedzialności prawnej osób, które ukończyły lat 13. Definicja pojęcia nieletni, przebieg postępowania wobec tych osób dokonujących wykroczenia lub przestępstwa, przejawy oraz konsekwencje demoralizacji  to jedne z poruszanych w jej trakcie tematów.

Na zakończenie obu spotkań uczniowie uzyskali odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.

 • SPOTKANIE Z PARTNERAMI SZKOŁY

Realizacja projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa16 marca odbyło się spotkanie z partnerami szkoły, podsumowujące działania w ramach realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa i Certyfikatu "Szkoła Promująca  Bezpieczeństwo".

Miało ono na celu zdanie sprawozdania z działań realizowanych w ramach przyjętego Zintegrowanego Planu Działania na lata 2015 - 2016 i przedstawienie analizy porównawczej badań ankietowych przeprowadzonych w lutym 2014 i 2017 roku wśród rodziców, nauczycieli i uczniów.  W tym roku staramy się o przedłużenie ważności Certyfikatu, więc w trzeciej części spotkania  przedstawiliśmy nasze pomysły w zakresie bezpieczeństwa na najbliższe pięć lat w kolejnym Zintegrowanym Planie Działania. W trakcie dyskusji partnerzy podsunęli nam cenne wskazówki pomocne w jego realizacji.

Mamy nadzieję, ze po zaakceptowaniu przesłanej przez nas dokumentacji do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i pozytywnym przejściu audytu w maju br. nadal będziemy szczycić się mianem Szkoły Promującej Bezpieczeństwo.

Analiza ankiet ZPB

Sprawozdanie

Plan działań na lata 2017-2022

 • SPEKTAKL TEATRALNY "LABIRYNT PRZEMOCY"

Teatr Profilaktyczny ALERTUczniowie klas IV - VI w dniu 11 kwietnia 2017 roku pojechali do Miejskiego Ośrodka  Kultury w Nowym Sączu na spektakl teatralny pt. LABIRYNT PRZEMOCY  w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.

Sztuka ta ukazuje widzom skutki przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej wobec młodych rówieśników. Aktorzy w mistrzowski sposób pokazali jak funkcjonuje we współczesnym świecie przemoc w Internecie oraz jakie mogą być jej konsekwencje w stosunku do osób nią doświadczanych. Przedstawienie to w sposób bardzo interesujący i ciekawy prezentowało aktualne zagrożenia, a co najważniejsze zachęcało młodych widzów  do podejmowania właściwych, pozbawionych przemocy działań. Ponadto ukazywało jak zachować się asertywnie i gdzie szukać fachowej pomocy w razie kłopotów.

 • TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

Eliminacje gminneW dniu 12 kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Klęczanach odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa  w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:

- pisemny test wiedzy o ruchu drogowym,

- sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

- jazda na rowerze po torze przeszkód.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Martyna Galica, Wiktoria Pycha, Kamil Chmielowski i Mateusz Mróz, którzy wywalczyli V miejsce.

W podsumowaniu turnieju i wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród uczestniczyli: Wójt Gminy Chełmiec – pan Bernard Stawiarski, Dyrektor GZE - pan Radosław Potoczek oraz pani Krystyna Wojtarowicz - dyplomowana pielęgniarka.

Na zakończenie turnieju pan dyrektor szkoły- Jerzy Rogalski podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałe umiejętności i wiedzę o ruchu drogowym i zaprosił wszystkich na kolejną edycję turnieju za rok.

 • SZKOLENIE NAUCZYCIELI PRZEZ KOMENDANTA PSP W NOWYM SĄCZU

Dnia 7 kwietnia 2017r. na zebraniu Rady Pedagogicznej gościliśmy w szkole pana Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. mgr inż. Waldemara Kuźmę, który przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego.

 • MALOWANIE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

W dniach 16-17 maja zostało pomalowane przejście dla pieszych znajdujące się w pobliżu naszej szkoły. Prace wykonał Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu.

 • REMONT PLACU ZABAW

Przed sezonem wiosenno - letnim dokonano napraw urządzeń zabawowych znajdujących się na placu zabaw. Odnowiono koniki, wymieniono spróchniałe belki na nowe, zamontowano nowe zabezpieczenia na huśtawce, wymieniono piasek w piaskownicy, pomalowano elementy dekoracyjne, a przede wszystkim wycięto drzewa, które w znaczący sposób ograniczały widoczność dzieci na placu zabaw. Wszystko to po to, by zabawa na placu zabaw przez najmłodsze dzieci była jeszcze bardziej bezpieczna.