19 lutego przypada Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji, jak co roku, uczniowie mieli możliwość poznać najwybitniejszych polskich odkrywców i wynalazców. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż wypada w rocznicę urodzin wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowany został Szkolny Festiwal Nauki, podczas którego uczniowie odwiedzali interdyscyplinarne stacje zadaniowe. Eksperymentowali przy stanowiskach chemicznych, biologicznych, matematycznych, fizycznych, językowych, informatycznych, geograficznych oraz sensorycznych.
Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w naukowym escape roomie. W trakcie zajęć czekało na nich wiele wyzwań i zagadek, dzięki którym poznali sylwetki najznakomitszych polskich naukowców, odkrywców i wynalazców. Dzieci zapisywały również liczby do kodu PIN, który był im potrzebny do rozwiązania końcowej zagadki – kodu QR, kryjącego w sobie tajemnicze hasło „pleograf”. Co to jest pleograf? To aparat kinematograficzny służący jednocześnie do rejestracji materiału filmowego oraz jego projekcji, skonstruowany przez polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego.
Uczniowie klasy 4, w ramach Dnia Nauki Polskiej, wzięli udział w fascynującej grze edukacyjnej – escape room, której misją było odnalezienie klucza do obserwatorium Mikołaja Kopernika. Zadanie nie było łatwe! Po drodze musieli rozwiązać liczne zagadki i odkrywać ciekawostki o słynnym polskim astronomie. Z wypiekami na twarzy pokonywali kolejne pomieszczenia, wykorzystując swoją wiedzę i spryt. Ta niezwykła przygoda nie tylko przeniosła ich w czasie, ale też uświadomiła, jak wielką rolę Mikołaj Kopernik odegrał w historii Polski i świata!
Uczniowie klas VII i VIII mieli dziś wyjątkową okazję, by przybliżyć sobie sylwetkę wybitnej uczonej – Marii Skłodowskiej-Curie! W ramach zajęć obejrzeli film „Marie Curie – Discovering Radioactivity”, a następnie sprawdzili swoją wiedzę, rozwiązując ciekawe quizy i zagadki w języku angielskim na temat naszej noblistki. To była nie tylko świetna lekcja historii, ale też doskonała okazja do szlifowania języka obcego!
Festiwal cieszył się ogromną popularnością, był ciekawym doświadczeniem i dostarczył uczniom wielu wrażeń. Dzięki różnorodnym ekspozycjom, każdy znalazł coś dla siebie. Szczególnie zaangażowani byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy dopiero odkrywają świat nauki i techniki. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy VIII, którzy pod czujnym okiem nauczycieli prezentowali sprzęt i pomoce dydaktyczne swoim kolegom.
























































