W dniach 10-11 października 2025 r. uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Świniarsku wraz nauczycielami wyruszyli na wycieczkę edukacyjną nad Jezioro Solińskie oraz do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Na początku uczniowie zwiedzili wnętrze zapory wodnej w Solinie, która jest także elektrownią. Przewodnicy wprowadzili zwiedzających w tajniki pracy elektrowni wodnej, jej specyfiki, mocy przerobowej oraz ukazali pozytywne i negatywne skutki jej budowy i funkcjonowania. Uczestnicy wycieczki udali się poniżej poziomu jeziora, gdzie obserwowali zastosowanie specjalistycznych urządzeń, potrzebnych do produkcji prądu.
Następnie uczniowie udali się do Ustrzyk Dolnych, gdzie zwiedzili Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obejrzano tamtejszą wystawę, film tematyczny oraz poznano rozwiązania związane z ochroną przyrody na tym terenie. Uczestnicy mogli korzystać z interaktywnych pomocy dydaktycznych.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie korony zapory Myczkowskiej, gdzie prócz rozwiązań technologicznych, podziwiano piękny jesienny pejzaż.
Po przybyciu do miejsca pobytu, czekało na uczniów wiele atrakcji. Zwiedzono Ogrody Biblijne z różnorodną roślinnością oraz Park Miniatur.
Kolejny dzień rozpoczęto od zajęć w centrum ekologicznym w ośrodku Caritas w Myczkowcach i zwiedzania tamtejszej wystawy zwierząt. Zwiedzono wystawę owadów, ścieżkę edukacyjną oraz mini zoo. Później uczniowie odbyli rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, który pozwolił podziwiać piękne krajobrazy i lepiej zrozumieć znaczenie tego zbiornika wodnego. Uczniowie spacerowali po zaporze, a następnie z gondoli mogli zobaczyć ogrom wody znajdującej się w zalewie.
Uczniowie podsumowali wycieczkę nad Jezioro Czorsztyńskie i Solińskie oraz do Pienińskiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Porównali oba zbiorniki wodne, moc elektrowni, pojemność, a także sposoby ochrony przyrody w poznanych parkach narodowych.
Wycieczka była wspaniałą lekcją ekologii dla wszystkich uczestników, a także stała się możliwością do integracji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat – długofalowy projekt edukacji i wdrażania rozwiązań ekologicznych na terenie Gminy Chełmiec”, realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (dotacja: 62 568 zł, wkład własny gminy: 7 252 zł, łączny koszt: 69 820 zł).
Celem projektu, który potrwa do 20 października 2025 r., jest rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, rodzin i całej lokalnej społeczności – poprzez warsztaty, spotkania z ekspertami, wycieczki, zajęcia o OZE i ochronie przyrody.
Adresatami projektu są uczniowie SP w Rdziostowie i Świniarsku, ich rodzice oraz mieszkańcy Gminy Chełmiec i powiatu nowosądeckiego.














































