NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca

1 marca po raz dziesiąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione w 2011r. i jest poświęcone bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W ten dzień składamy hołd żołnierzom tzw. „drugiej konspiracji”, którzy za marzenia o wolnym kraju zapłacili najwyższą cenę - własne życie.

Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1944 – 1963 wierni złożonej przysiędze walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę. Stawiali czynny opór sowietyzacji i podporządkowaniu  kraju Związkowi Radzieckiemu. Za swoją działalność byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie lub łagry.

Według danych Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, a ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie jest znana liczba osób zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych.

Żołnierze Niezłomni skazani zostali przez władze komunistyczne na niepamięć. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach. Niektóre z nich już udało się odnaleźć, lecz wiele jeszcze pozostaje nieodkrytych.
Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Pisali o nich także wybitni poeci:


Zbigniew Herbert „Wilki”

 

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

 

Przegrali bój we własnym domu

Kędy zawiewał sypki śnieg

Nie było komu z łap wyjmować cierni

I gładzić ich zmierzwioną sierść.

 

Nie opłakała ich Elektra

Nie pogrzebała Antygona

I będą tak przez całą wieczność

We własnym domu wiecznie konać

 

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

 

Opracowanie: mgr Agnieszka Gałda

                        nauczyciel historii

 
Wróc do listy aktualności

 

WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE

 

Szybki Kontakt:

Szkoła Podstawowa
im. Stanisława i Jana Potoczków
w Rdziostowie

Rdziostów 55
33-393 Marcinkowice

Tel. 18 548 0 470
e-mail: sp_rdziostow@chelmiec.pl

 

Powiat nowosądecki

Województwo małopolskie