ODBLASKOWA SZKOŁA 2015

 

Zapraszamy na Fanpage Odblaskowej Szkoły na Facebooku 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie jest jedną ze szkół, która zaangażowała się w akcję Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie "Odblaskowa Szkoła". Przez dwa miesiące (wrzesień i październik) zespół koordynujący wraz z innymi nauczycielami będzie propagować i zachęcać całą społeczność szkolną do noszenia odblasków i organizować różnorodne przedsięwzięcia, aby poprawiać bezpieczeństwo wokół szkoły i zwiększać wiedzę na temat zasad właściwego postępowania w ruchu drogowym.

REALIZOWANE DZIAŁANIA

 • KAMPANIA INFORMACYJNA O AKCJI "ODBLASKOWA SZKOŁA"
 • BIEG PO ZDROWIE W ODBLASKACH PODCZAS FESTIWALU BIEGOWEGO W KRYNICY - ZDROJU - 11 września 2015

  Już 11 września uczniowie z klas III-VI udali się na 6. PZU Festiwal Biegowy w Krynicy - Zdroju, gdzie w przerwie między biegami nosili elementy odblaskowe, zwracając uwagę innych uczestników i propagując akcję "Odblaskowa Szkoła ".

 • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W CHEŁMCU - 16 września 2015

16 września najmłodsi uczniowie szkoły  z klas I-III  w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" udali się na "Miasteczko Ruchu Drogowego" w Chełmcu by utrwalić zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych, poznać znaczenie niektórych znaków drogowych i podczas zabaw ruchowych poćwiczyć poruszanie się w ruchu drogowym.

 • PRZEDSZKOLAKI W MIASTECZKU ROWEROWYM - 18 września 2015

    18  września  dzieci  z  oddziału  przedszkolnego  uczestniczyły  w  wycieczce  do  Miasteczka  Ruchu  Drogowego w Chełmcu. Przedszkolaki poznały podstawowe zasady  bezpiecznego poruszania się po drodze - jak  przechodzić  przez  jezdnię, sygnalizację świetlną,zapoznały  się  z  najważniejszymi  znakami  drogowymi. W  trakcie  ćwiczeń   i  zabawy  dzieci  mogły  w  praktyce   zastosować  poznane wiadomości  i  umiejętności. Wyjazd  dzieci  odbył  się  w  ramach  akcji  " Odblaskowa  szkoła''.
 • INSTRUKTAŻ PRZECHODZENIA PRZEZ ULICĘ - 23 września 2015

Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczniów poprosiliśmy o przyjazd do naszej szkoły panów policjantów. Dla klas O-I przeprowadzili oni praktyczną naukę przechodzenia przez przejście dla pieszych obok naszej szkoły. Mali piesi uważnie słuchali instrukcji  i bardzo dobrze poradzili sobie z  trudnym zadaniem. Dzięki pozyskanym kamizelkom odblaskowym, byli z daleka widoczni przez nadjeżdżających kierowców,  co pozwoliło bezpiecznie przeprowadzić lekcję.

 • POGADANKA EDUKACYJNA - 23 września 2015

To już tradycja, że wrześniu co roku gościmy w naszej szkole panów policjantów. Tym razem spotkanie odbyło się 23 września w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła".  Cenne wskazówki o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas pogadanki pomogły utrwalić dzieciom z klas O-III posiadaną wiedzę i uzyskać odpowiedzi na pytania.

 • APEL DO KIEROWCÓW - 23 września 2015

Nasza szkoła jest położona przy bardzo ruchliwej drodze krajowej na niebezpiecznym zakręcie, co nie zniechęca kierowców do przekraczania dozwolonej prędkości. Szczególnie samochody  ciężarowe stwarzają duże zagrożenie, dlatego poprosiliśmy o wsparcie Komendanta Policji w Nowym Sączu i zorganizowanie akcji  na zajezdni przy  szkole. Dzieci z klasy II razem z koordynatorem akcji "Odblaskowa Szkoła" i panami policjantami rozdawały zatrzymywanym kierowcom listy z apelem o ostrożną jazdę i zachowanie ostrożności  w pobliżu przejścia dla pieszych. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie będą mogli czuć się bardziej bezpiecznie podczas pokonywania drogi do szkoły. 

Drogi Kierowco!

Moja szkoła położona jest przy bardzo ruchliwej trasie. Każdego dnia przemierzam tą drogę. Często mijają mnie kierowcy, którzy bardzo szybko jeżdżą. Dlatego proszę – ZWOLNIJ, ponieważ od Ciebie zależy czy bezpiecznie wrócę do domu.

  Uczeń Szkoły Podstawowej w Rdziostowie

 • PROMOCJA AKCJI "ODBLASKOWA SZKOŁA" PODCZAS ZEBRANIA WIEJSKIEGO - 26 września 2015

Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się w naszej szkole, uczniowie promowali akcję "Odblaskowa Szkoła", zachęcali do noszenia odblasków oraz zwrócili się z prośbą do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy szkołach zlokalizowanych na trasie przejazdu. Uczniowie rozdawali opaski odblaskowe i karteczki z informacja dla kierowców.

 • WIZYTA U PANA WÓJTA - 29 września 2015

Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z panią Anną Wieczorek szkolnym koordynatorem akcji "Odblaskowa Szkoła" udali się do wójta pana Bernarda Stawiarskiego z prośbą o ufundowanie kamizelek odblaskowych dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pan Wójt przychylnie odniósł się do naszej prośby i obiecał zakupić kamizelki. Uczniowie odwiedzili również inne pokoje wręczając pracownikom gminy elementy odblaskowe. Ale i my nie wróciliśmy z pustymi rękoma. Pan Marcin Bulanda prezes LGD Korona Sądecka przekazał dla naszych uczniów opaski odblaskowe na rękę.

 • FIRMA WIŚNIOWSKI WSPIERA AKCJĘ "ODBLASKOWA SZKOŁA - 2 października 2015

                2 października 2015r. delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z panią dyrektor Urszulą Łabudą i panią koordynator Anną Wieczorek udała się do siedziby firmy na zaproszenie pana Bartłomieja Serafina - Dyrektora Transportu i Logistyki. W spotkaniu uczestniczył również pan Krzysztof Liber  - Kierownik Sekcji Utrzymania Środków Transportu. Nasi uczniowie zapoznali panów z akcją "Odblaskowa Szkoła , jej założeniami, a także złożyli podziękowania za odpowiedź na ich petycję. Rozdali także ulotki z apelem do wszystkich kierowców pracujących w firmie WIŚNIOWSKI, aby pamiętali o uczniach, którzy pieszo przemierzają drogę do szkoły i nie przekraczali dozwolonej prędkości. Nasza reprezentacja spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem, a także otrzymała firmowe upominki. Ponadto Pan Dyrektor uroczyście przekazał Mateuszowi, Gracji i Piotrkowi zakupione kamizelki odblaskowe i elementy odblaskowe z logiem naszej szkoły. Dzięki temu za każdym razem, gdy dzieci będą wychodzić  poza jej teren, będą z daleka widoczne i bardziej BEZPIECZNE. Ponadto w trakcie rozmowy pan Bartłomiej opowiedział o doświadczeniach niewłaściwych i niebezpiecznych zachowań pieszych i rowerzystów, zebranych od swoich pracowników i przestrzegał przed nimi naszych uczniów.
             

 

 • PIERWSZOKLASIŚCI W KAMIZELKACH ODBLASKOWYCH - 1 października 2015

Z okazji ślubowania wszyscy pierwszoklasiści otrzymali kamizelki odblaskowe, odblaski "Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym" oraz opaski odblaskowe na rękę.

 

 • TRANSPARENT ODBLASKOWY - 4 października 2015

Odblaskowy transparent zawisł na budynku szkoły. Przypomina wszystkim o naszej akcji oraz noszeniu odblasków.

 • RAJD ROWEROWY - 8 października 2015

W dniu 8 października uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielami udali się na rajd rowerowy. Trasa przebiegała malowniczymi dróżkami po miejscowości Rdziostów, szlakiem ekologicznym wokół tej miejscowości, aż do miasteczka rowerowego w Chełmcu. Na miasteczku rowerowym uczniowie mieli okazję zapoznać sie z zasadami poruszania się rowerem po ulicach z wykorzystaniem znaków drogowych i świateł. Poruszając się po miasteczku mogli również poćwiczyć jazdę na rondzie. Zajęcia praktyczne jakie uczniowie odbyli na miasteczku rowerowym w znacznym stopniu podniosą ich bezpieczeństwo w czasie poruszania się po "normalnych" drogach. Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do szkoły i już planujemy kolejny rajd rowerowy.

 • WYCIECZKA PO OKOLICY - 3 października 2015

3 października 2015 roku odbyło się pierwsze, w tym roku szkolnym, spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy – Przyrodnika SALAMANDRA. Nową serię spotkań rozpoczęliśmy od pieszej wycieczki  do rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem”. Wszyscy uczniowie mieli założone kamizelki odblaskowe.

 • WIZYTA W FAKRO - 13 października 2015

  Dnia 13 października delegacja uczniów naszej szkoły udała się do Firmy FAKRO w Nowym Sączu. Warto podkreślić, że firma ta jest kolejną lokalną instytucją wspierającą naszą szkołę w ogólnopolskiej akcji "Odblaskowa Szkoła". Uczennice - Martyna Wróbel i Wiktoria Brdej, zwróciły się do pana Krzysztofa Kronenbergera współwłaściciela firmy z apelem o bezpieczną jazdę. Skierowany jest on przede wszystkim do kierowców zawodowych pracujących w FAKRO. Przy tej okazji pan Krzysztof podzielił się z uczniami swoim doświadczeniem jako kierowca samochodu i motocyklista. Podkreślił jak ogromne znaczenie ma noszenia elementów odblasków przez uczniów. Na koniec wizyty otrzymaliśmy nagrody rzeczowe dla laureatów konkursów przeprowadzonych w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła".
 • KONKURS PLASTYCZNY

W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" jednym z konkursów w którym uczniowie mogli się wykazać wiedzą o zasadach ruchu drogowego, a także swoim talentem i pomysłowością były umiejętności plastyczne. Konkurs był podzielony na kategorię klas 0-III i IV-VI. Największym zainteresowaniem cieszył się on wśród najmłodszych uczniów. W pierwszej zostało złożonych 49 prac, natomiast w drugiej - 16. Wiele prac zasługuje na nagrodę.

 • ODBLASKOWY RÓŻANIEC - 15 października 2015

15 października  Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie we współpracy z parafią Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Marcinkowicach przeprowadziła jedną z inicjatyw w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" .

Październikowe nabożeństwa różańcowe odbywają się w kościele wieczorem. Wielu parafian odbywa drogę pieszo, by w nich uczestniczyć. Chcąc zadbać o dobrą widoczność wiernych wracających do domu uczennice klasy VI pod opieką pani katechetki  rozdawały wychodzącym ze świątyni list-przesłanie skierowane do pieszych:

Drogi PIESZY!

Jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Czasami z dużej odległości kierowcy Cię nie dostrzegają. Dlatego proszę zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bądź widoczny - ZAKŁADAJ ODBLASKI, ponieważ od tego zależy Twoje zdrowie i życie.

                 Uczeń Szkoły Podstawowej
                 w Rdziostowie

 

oraz elementy odblaskowe, które na pewno pomogą w bezpiecznym powrocie po zmroku.

 

 • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ - 16 października 2015

16 października podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”- uczniowie klasy I i dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się podstawowych czynności ratujących życie (czyli uciśnięć i wdechów na fantomach przekazanych przez WOŚP). Zajęcia te przeprowadziła z dziećmi pani Magdalena Serafin, dyplomowana pielęgniarka, która również opowiedziała uczniom o swojej pracy oraz pokazała jakie zastosowanie mają i do czego służą przyniesione materiały opatrunkowe i przyrządy lekarskie.  Dla uczniów klasy I były to pierwsze zajęcia w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", który od wielu lat jest realizowany w naszej szkole. Uczniowie otrzymali specjalne książeczki i tekturowe telefony. Natomiast o godzinie 12:00  w samo południe starsi uczniowie z klasy VI i V  brali udział w próbie pobicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej, które polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie  trwało pół godziny. Akcję nadzorowała pani Magda, która na zakończenie przekazała najmłodszym uczniom drobne upominki.

 • ODBLASKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW - 20 października 2015

Akcja „Odblaskowa Szkoła” powoli dobiega końca. Przed nami ostatnie inicjatywy w ramach konkursu, lecz działania służące poprawie bezpieczeństwa będą kontynuowane nadal. Trwają również przygotowania do uroczystego podsumowania akcji i naszych starań, które odbędzie się 28 października.

Dzisiejszego dnia, 21 października, klasa II wraz z wychowawczynią udała się do Przedszkola Integracyjnego „Bajkowa Kraina” w Biczycach Dolnych. Uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek specjalny spektakl pokazujący najważniejsze zasady w ruchu drogowym. W zaprezentowanym pokazie mody przekonywały również, że kamizelki i elementy odblaskowe powinny być elementem stroju każdego przedszkolaka.

Mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Przy tej okazji wszystkie dzieci z przedszkola otrzymały elementy odblaskowe, przekazane przez pana Marcina Bulandę prezesa stowarzyszenia LGD "Korona Sądecka".

 • AKCJA "NO PROMIL - NO PROBLEM" - 21 października 2015

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią  przygotowywali się do przeprowadzenia akcji w ramach kampanii społecznej NO PROMIL- NO PROBLEM organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek. W dniu 21 października 2015 roku tradycyjnie przy współpracy z Policją, Strażą Gminną i Panią Koordynator z Urzędu Gminy Chełmiec  na zajezdni autobusowej przed naszą szkołą prowadziliśmy akcję rozdając  zatrzymanym  przez policję kierowcom okolicznościowe listy i baloniki. W ten sposób apelowaliśmy o nie prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu.

 • ODBLASKOWA SZKOŁA TIRKA - 26 października 2015

26 października w naszej szkole w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła"  odbyło  się edukacyjne spotkanie uczniów z Inspektorami Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Delegatura Południowa w Krakowie w ramach projektu  "Odblaskowa Szkoła Tirka". Najważniejszym celem tego projektu jest promowanie wśród dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie młodych umysłów na niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić w ruchu drogowym. Dzieci podczas zajęć miały możliwość posłuchać  czym zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego, a także powtórzyć w formie zabawnego komiksu podstawowe zasady zachowania podczas jazdy autobusem i przechodzenia przez jednię.  W ramach dodatkowych atrakcji uczniowie mogli również obejrzeć od środka auto inspekcyjne. W ramach tej inicjatywy wychowawcom i dzieciom zostały podarowane także specjalne materiały edukacyjne oraz elementy odblaskowe.

 • ZAJĘCIA POZALEKCYJNE O RUCHU DROGOWYM

W trakcie trwania akcji "Odblaskowa Szkoła" uczniowie klasy II uczestniczyli w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, podczas których poznawali i utrwalali wiadomości o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

 • GAZETKI ŚCIENNE

Gazetki ścienne znajdujące się salach lekcyjnych promowały akcję "Odblaskowa Szkoła" oraz nawiązywały tematycznie do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • KAMIZELKI I ELEMENTY ODBLASKOWE

Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali wyposażeni w kamizelki i elementy odblaskowe.

 • CERTYFIKAT "SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO"

W dniu 30 września 2015r. delegacja przedstawicieli z naszej szkoły odebrała prestiżowy Certyfikat  "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" za działania w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.  Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Została uświetniona obecnością Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - nadinspektora Mariusza Dąbka i Małopolskiego Kuratora Oświaty - pana Aleksandra Palczewskiego. Szkoła nasza znalazła się w czołówce placówek, które uzyskały najwyższe wyniki z audytu zewnętrznego z  całej  Małopolski.

 • JESTEŚMY BARDZIEJ WIDOCZNI NA DRODZE - UCZNIOWIE W KAMIZELKACH ODBLASKOWYCH

Dzięki zakupionym kamizelkom odblaskowym nasi uczniowie są bardziej widoczni na drodze.

 • PODSUMOWANIE AKCJI "ODBLASKOWA SZKOŁA" - 28 października 2015

Akcja "Odblaskowa Szkoła" dobiegła końca. W dniu 28 października 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie.

                Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego marszu z transparentami  w zakupionych przez sponsorów i rodziców kamizelkach i  odblaskach, aby zwrócić uwagę mieszkańców Rdziostowa
i przejeżdżających kierowców na cele i założenia akcji. Po powrocie pani Dyrektor Urszula Łabuda powitała gości przybyłych do naszej szkoły, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Wśród obecnych byli: pan Radosław Potoczek Dyrektor ZOEAS w Chełmcu, Ksiądz Prałat Józef Babicz Proboszcz Parafii w Marcinkowicach, pan Bartłomiej Serafin Dyrektor Transportu i Logistyki w Firmie Wiśniowski, pani Magdalena Serafin, pani Dorota Mirek Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i Straż Gminna.

                  W dalszej części spotkania klasa II pod opieką wychowawczyni zaprezentowała krótkie przedstawienie o podstawowych zasadach ruchu drogowego i  pokaz mody, w którym  uczniowie zachęcili do noszenia różnorodnych elementów odblaskowych. Po części artystycznej nadszedł czas na rozdanie nagród w konkursach zorganizowanych w ramach akcji. Swoje wiersze odczytali również laureaci w kategorii literackiej. Na zakończenie szkolny koordynator pani Anna Wieczorek przedstawiła inicjatywy przeprowadzone w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła.

                Na terenie szkoły były to spotkania z zaproszonymi gośćmi: panami policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i  inspektorami  z Delegatury Południowej  Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Na budynku naszej placówki zawiesiliśmy baner informacyjny,
a pierwszaki podczas uroczystości ślubowania prezentowały kamizelki odblaskowe swoim rodzicom. Uczniowie z nauczycielami odwiedzili kilkakrotnie Miasteczko Rowerowe w Chełmcu, gdzie podczas zajęć ruchowych lub na rowerach uczyli się prawidłowo poruszać w ruchu drogowym. Każdy  wyjazd czy wycieczka nie odbyła się bez obowiązkowego stroju - kamizelki odblaskowej. Zostały także zorganizowane aż cztery konkursy: plastyczny, graficzny, literacki i wiedzy, a w klasach zawisły tematyczne gazetki, aby dać uczniom możliwość wykazania się zdolnościami i znajomością zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Tradycyjnie szkoliliśmy także najmłodszych uczniów i utrwalaliśmy ze starszymi zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych i pierwszej pomocy przedmedycznej. Po raz kolejny apelowaliśmy także o trzeźwość " za kierownicą" podczas akcji NO PROMIL-NO PROBLEM.  Pod koniec września uroczyście odebraliśmy także prestiżowy CERTYFIKAT "SZKOŁY PROMUJĄCEJ BEZPIECZEŃSTWO".

                Propagowaliśmy także akcję lokalnie poprzez współpracę z organem prowadzącym w osobie pana Wójta Bernarda Stawiarskiego, a także lokalnymi firmami: WIŚNIOWSKI i FAKRO, którzy zasponsorowali dla uczniów kamizelki i  nagrody w konkursach, a także opowiadając o akcji i rozdając elementy odblaskowe na spotkaniu wiejskim i po nabożeństwie różańcowym. Bardzo ważne dla nagłośnienia założeń "Odblaskowej Szkoły" był również bieg po zdrowie w odblaskach podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju i rozdawanie listów z apelem o ostrożność i właściwe nawyki kierowcom i pieszym podczas realizowanych inicjatyw.  Natomiast klasa II korzystając z doświadczeń z poprzedniego roku przygotowała na zajęciach dodatkowych spektakl i wystąpiła przed przedszkolakami, tym razem w Przedszkolu Integracyjnym w Biczycach Dolnych.

Czas wytężonej pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły w ramach akcji dobiegł końca. Cieszymy się, że podczas uroczystości były również obecne lokalne media, co pomoże zainteresować akcją "Odblaskowa Szkoła" osoby, do których jeszcze nie dotarliśmy ze swoim apelem o ostrożność i noszenie elementów odblaskowych.  

                mgr   Anna Wieczorek
szkolny koordynator akcji

O naszej uroczystości można przeczytać i posłuchać na stronie Radia RDN

 

Finał VI Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”

     Dnia 16 grudnia 2015 roku reprezentacja naszej szkoły podstawowej odebrała nagrodę w VI edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Uroczystość odbyła się w Sali Centrum Kongresowego w Krakowie.

     Podczas uroczystości wyróżnieni zostali laureaci konkursu, a nagrody wręczali zaproszeni goście, między innymi dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Marek Dworak, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie podinspektor Krzysztof Dymura oraz przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

     W tym roku akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i miała szeroki zasięg. Do konkursu zgłosiło się 259 szkół podstawowych, tj. 1/5 wszystkich szkół województwa małopolskiego

     Nasza szkoła zajęła w tym gronie 11 miejsce w województwie małopolskim i została wyróżniona jako najlepsza szkoła w powiecie nowosądeckim. W nagrodę otrzymaliśmy certyfikat "Odblaskowa Szkoła”.

     Uroczystość wręczania nagród uświetnił występem zespół „Centrum Uśmiechu”.