Szkoła promująca zdrowie

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo naszych wychowanków to zadania priorytetowe w naszej placówce. Uwzględnione zostały one w Programie Profilaktycznym i Wychowawczym  Szkoły. Nauczyciele w swojej pracy dydaktycznej i wychowawczej przez cały czas podejmują działania mające na celu realizację wyżej wymienionych zadań. W roku szkolnym 2013/2014 uchwałą Rady Pedagogicznej nauczyciele zadecydowali o przystąpieniu do starań o uzyskanie Certyfikatu Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Został wybrany zespół nauczycieli  zajmujący się w szkole promocją zdrowia, który do współpracy zaprosił przedstawicieli rodziców i uczniów.

Skład zespołu:

  • nauczyciele

Marta Podobińska - szkolny koordynator

Bożena Peciak, Maria Rak, Celina Pacholarz

  • uczniowie

Kacper Mirek, Grzegorz Petrażycki

  • rodzice

Anna Popardowska, Agata Bodziony, Adam Mróz

Na wspólnym zebraniu nauczycieli, rodziców, uczniów Szkoły Podstawowej w Rdziostowie dnia 13 maja 2014 r. wskazano słabe i mocne strony szkoły pod względem zdrowia i bezpieczeństwa uczniów. Jako słabe punkty wskazano brak toalet dla dzieci z oddziału przedszkolnego, mała ilość toalet, brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej,  częste urazy uczniów na lekcjach WF. Mocnymi stronami szkoły okazała się lokalizacja obiektu, rodzinna atmosfera, sklepik zaopatrzony w owocowe chipsy, naturalne soki, udział szkoły w licznych akcjach, programach, projektach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, prowadzenie profilaktyki zdrowotnej rodziców i uczniów, plac zabaw na świeżym powietrzu.
Na spotkaniu wybrano zadania priorytetowe do realizacji programu „Szkoły Promującej Zdrowie”:

  • wykonanie obudowy kaloryferów,
  • wybudowanie oddzielnej toalety dla oddziału przedszkolnego,
  • organizacja Dnia Mleka,
  • spotkanie z leśnikami z Wojskowego Koła Łowieckiego "Jeleń" z Krynicy- Zdroju wspólne wyjście do lasu,
  • Rajd Szkolny Ścieżką Przyrodniczo – Leśną Rdziostów,
  • Dwudniowa wycieczka do Ośrodka Kolonijno – Wczasowego w Gołkowicach Górnych w ramach rozwijania sprawności fizycznej uczniów,
  • zorganizowanie Dnia Sportu.

Dzień Zdrowia

21 marca w naszej szkole witaliśmy kalendarzową wiosnę. Obchody te połączyliśmy z Dniem Zdrowego Żywienia i działaniami propagującymi zdrowy styl życia. Wszyscy uczniowie zaangażowani zostali do przygotowania dietetycznych potraw i napojów, które następnie ułożono na  pięknie udekorowanych stołach.

Dzień rozpoczęliśmy spotkaniem z kadrą narodową kajakarzy, którzy przybliżyli nam kajakarstwo górskie, a potem czynnie uprawialiśmy sport: Nordic walking, aerobik, Zumbę, ćwiczenia z chustami, skakankami, grę w piłkę. Po wyczerpujących ćwiczeniach zdrowe przekąski bardzo wszystkim smakowały.

Dziękujemy rodzicom za włączenie się do akcji i przygotowanie pysznych przekąsek.

Dzień Mleka

"Mam kota na punkcie mleka" pod takim hasłem 2 czerwca 2014 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mleka. Przyjechali do nas uczniowie III klasy z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Krynicy - Zdroju wraz ze swoją nauczycielką panią Małgorzatą Sędzimir. Nasi goście przygotowywali różne potrawy: koktajle owocowe, gofry  z bitą śmietaną i owocami, pasty serowo - warzywne i wiele innych oraz zaprezentowali swoje umiejętności w carvingu, czyli rzeźbieniu w owocach i warzywach.  Również nasi uczniowie chętnie prezentowali swoje talenty pomagając w pracach kulinarnych. Oprócz tego na korytarzu szkolnym do degustacji przygotowano różne przetwory i produkty mleczne. Na koniec odbył się konkurs dekoracji stołu.

 

SPRAWOZDANIE

ROK SZKOLNY 2014/2015

"Drugie śniadanie chodzi do szkoły, ale nie wraca"

27 października 2014 roku w Szkole Podstawowej w Rdziostowie nagrywano reportaż do programu TVP „Pytanie na śniadanie”. Wraz z ekipą telewizyjną do szkoły przyjechał Kubuś, znany wszystkim dzieciom z pysznych soków. Grupa dotarła na miejsce specjalnym samochodem KU-BUSEM. 

Przyjazd Kubusia i ekipy TVP to nagroda główna w ogólnopolskim konkursie „Po pierwsze drugie śniadanie”, w którym braliśmy udział. Nasza szkoła znalazła się wśród 4 Laureatów z Polski. Zadaniem konkursowym było przygotowanie zewnętrznej dekoracji szkoły nawiązującej do treści manifestów  dostępnych na stronie konkursu. Nasz manifest „Drugie śniadanie chodzi do szkoły, ale nie wraca” został wykonany na płótnie przez nauczycieli, rodziców oraz  uczniów i  był  zawieszony na budynku szkoły.

Organizatorzy konkursu przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek. Niektórzy uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się przed kamerą na temat zdrowego żywienia oraz ulubionych potraw. 

Dzieci rywalizowały w wielu konkursach sportowych. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Uczniowie mieli również możliwość nauki jazdy na longboardzie oraz trickboardzie. Młodsi  radośnie spędzali czas  w towarzystwie Kubusia, który wspólnie się z nimi bawił, pozował do zdjęć.  Kubuś rozdawał dzieciom śniadaniówki, gadżety oraz inne produkty. Główną atrakcją były warsztaty śniadaniowe pod namiotem, w  trakcie których uczniowie samodzielnie przyrządzali drugie śniadanie ze zdrowych produktów. Poszerzali swoją wiedzę na temat właściwego odżywiania, stylu życia oraz odpowiednich nawyków higienicznych.

Nad całością czuwała pani Marta Podobińska szkolny koordynator.

Dzień Mleka

1 czerwca w naszej szkole miał miejsce Dzień Mleka, który w ramach programu „Mam kota na punkcie mleka”, placówka realizuje od dwóch lat. Dzieci z wszystkich klas wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowywały dania, w których dominującym składnikiem były produkty mleczne (sery, śmietana, kefir, mleko). Uczniowie z energią i entuzjazmem podeszli do zadania jakie przed nimi zostało postawione. W ruch poszły miksery, blendery, noże i łyżki, a po całej szkole unosił się niesamowity zapach. Efektem ciężkiej, a zarazem przyjemnej pracy były smakowicie wyglądające kanapki, barwne koktajle, chłodniki, sałatki, słodkie naleśniki a nawet ciasto ze szpinakiem oraz wiele innych przekąsek. Po skończonej pracy wszyscy wspólnie oddali się przyjemnej degustacji. Było kolorowo, smacznie i przede wszystkim zdrowo.

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

SPRAWOZDANIE