Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego

 

TYTUŁ INNOWACJI:  ALGORYTMIKA I PROGRAMOWANIE

CZAS TRWANIA: PAŹDZIERNIK 2021 - MAJ 2022

AUTOR INNOWACJI: MGR AGATA STĘŻOWSKA

 

 

Od września 2021r.  do maja 2022r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie jest realizowany projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego, dofinansowany w kwocie 6400 zł.   Projekt ten popularyzuje informatykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że programowanie jest zawodem przyszłości.
W projekcie uczestniczą uczniowie z klas VII – VIII. Zaplanowano dla nich ciekawe zajęcia pozalekcyjne – koło programowania, wycieczki oraz konkursy. Dzięki CMI szkoła  otrzymała nie tylko finansowe wsparcie na zajęcia, ale również na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych, które będą wykorzystywane na zajęciach przez uczniów. Środki te również wpłyną na samorozwój i doskonalenie umiejętności prowadzącej zajęcia, która cyklicznie uczestniczy w zajęciach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczniowie programują w dwóch językach programowania: Scratch i Python. Swoje wysiłki przetestują na mBotach – robotach, które otrzymała szkoła w ramach grantu.

 

Algorytmy są wszędzie! Jak myśli komputer? Co to jest algorytm?
W dniu 13 października 2021r Wystartowaliśmy !!!
Mycie zębów, wiązanie sznurowadeł czy robienie kanapki... to wszystko przepis.
W myśl Mitchela Resnicka przez majsterkowanie i zabawę pobudzamy kreatywność. Ważne, żeby próbować, niepowodzenia traktować jak kolejne wyzwania i i stosować zasadę 4xP: Project, Passion, Peers and Play. Projektujemy dzisiaj ...w kuchni.
Z pomysłem, pasją, świetną zabawą w grupie rówieśniczej przygotowujemy gofry. Algorytm = przepis zadziałał bezbłędnie. Było pysznie!

 

Kolejne spotkania w ramach projektu
 

W ramach projektu CMI, w dniu 4 maja 2022 roku odbyła się bezpłatna wycieczka edukacyjna do Krakowa, podczas której uczniowie zwiedzili Muzeum Iluzji Krakil, które mieści się w historycznym dworku. Muzeum Iluzji to przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami. Tutaj uczniowie kształtowali swoją wyobraźnię i zaglądali w głąb swojego umysłu, stawiając przed nim nowe kreatywne wyzwania. Zobaczyli różne możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii i samodzielnie testowali  ich działanie.
Wybrali się również na spacer brzegiem Wisły, robili pamiątkowe zdjęcia i integrowali się na wspólnym obiedzie.
Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie Kraków Arcade Museum. Interaktywne Muzeum gier wideo - wehikuł czasu do lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Unikalna w Polsce kolekcja ponad 150 klasycznych gier wideo dostępna dla każdego. W muzeum zapoznali się z historią ewolucji i rozwoju gier arcade na przestrzeni lat. Było dla uczniów wyzwaniem, niezwykła atrakcją i świetną zabawą. Każdy znalazł tutaj coś dla siebie.